9 listopada 2015 13:42

18-latek Nicolas Pelorson i jego nowe 9a w Saint Pancrasse

Francuzi wspinaczkowych talentów mają na pęczki, wśród nich jest między innymi 18-latek z Grenoble Nicolas Pelorson. Francuz upodobał sobie rejon Saint Pancrasse, gdzie w tym roku przeszedł dwie swoje najtrudniejsze drogi. Na obu meldował się jako pierwszy, obie zdecydował się wycenić na 9a.

Nicolas Pelorson

Nicolas Pelorson

Czy rzeczywiście powstałe linie „utrzymają” zadane trudności (9a) okaże się pewnie niebawem. Nicolas, mimo że jest jednym z czołowych francuskich juniorów – był już mistrzem kraju w prowadzeniu i boulderingu, w tym roku zdobył srebro na Mistrzostwach Świata w Arco – w skałach przed wspomnianymi przejściami nie notował jeszcze dziewiątkowych dróg.

Wspomniane nowości 9a to projekty Quentina Chastagniera w rejonie St Pancrasse. Pierwszy z nich Pelorson poprowadził w marcu tego roku, powstało Amicalement Blues. Teraz, po 20 próbach, dodał La 9ème centenaire. Ponoć idealna linia, całkowicie naturalna, oferująca urozmaicone, trikowe wspinanie – spełnią się na niej i specjaliści od boulderowych przechwytów (taki charakter ma pierwsza, krótka partia w trudnościach około 8B) i miłośnicy krawądkowych sekwencji (druga część z niewdzięczną płytową końcówką w okolicach 8b).

Nicolas Pelorson na jednej ze swouch dwóch dróg 9a - "Amicalement blues" (fot. arch. N. Pelorson)

Nicolas Pelorson w mglistej scenerii na jednej ze swoich dwóch dróg 9a – “Amicalement blues” (fot. arch. N. Pelorson)

Brunka
źródło: www.kairn.com, www.8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum