16 listopada 2015 10:21

Mina Markovic i Adam Ondra triumfują w Kranju i w całym PŚ 2015 w konkurencji prowadzenie

Słowenka Mina Markovic i Czech Adam Ondra byli najlepsi w finale Pucharu Świata w prowadzeniu w słoweńskim w Kranju. Tym samym zdobyli tytuły najlepszych w pucharowym sezonie 2015.

Najlepsze w PŚ 2015 - liderka Mina Markovic w środku, Jain Kim po lewej, Jessica Pilz po prawej (fot. IFSC)

Najlepsze zawodniczki PŚ 2015 – liderka Mina Markovic w środku, Jain Kim po lewej, Jessica Pilz po prawej (fot. IFSC)

***

Dopiął swego Adam Ondra. Czech nie był murowanym faworytem w tegorocznym Pucharze Świata, nie wygrywał spektakularnie poszczególnych edycji, choć najczęściej kończył zawody w czołówce. Na najwyższy stopień podium wskoczył dopiero w przedostatniej imprezie sezonu, w Wujiang. I właśnie na fali zwycięstwa w Chinach wygrał finał w Kranju, który dał mu pozycję lidera PŚ 2015. To już drugi tytuł Czecha, pierwszy zdobywał w swoim seniorskim debiucie w 2009 roku.

Ondra, podwójny Mistrz Świata z 2014 roku (w prowadzeniu i boulderingu), nie miał w Słowenii łatwego zadania. W finale minimalnie wyprzedził Kanadyjczyka Seana McColla, trzeci był ubiegłoroczny lider pucharowej klasyfikacji Jakob Schubert. Schubert kończył zresztą finał z takim samym wynikiem co Ramonet, o wygranej Austriaka zadecydowała lepsza pozycja w półfinale.

Dopiero na 6. miejscu uplasował się ten, z którym Ondra walczył o zwycięstwo w Pucharze Świata, Francuz Romain Desgranges. No i ciekawostka, w ostatniej edycji zdecydował się wystąpić Sachi Amma, który zdążył już zrealizować swój ambitny plan w skałach na ten rok – 10 dróg 9a w górę. Japończyk kończył zawody tuż za finałową ósemką, na 9. pozycji.

Finał mężczyzn:

 1. Adam Ondra 37+
 2. Sean McColl 37
 3. Jakob Schubert 36+
 4. Ramón Julian Puigblanque 36+
 5. Domen Skofic 34+
 6. Romain Desgranges 33+
 7. Minoru Nakano 12+
 8. Gautier Supper 12

Wśród pań scenariusz dość łatwy do przewidzenia. Dwie mistrzynie Markovic i Kim kontra młodsze zawodniczki. Trudno się oprzeć wrażeniu,  że obraz tegorocznego finału w Kranju będzie powtarzał się coraz częściej w kolejnych odsłonach. W tym sezonie obroniła się Słowenka Mina Markovic, która triumfowała przed swoją publicznością, zdobywając tym samym PŚ 2015. Łatwo jednak nie było…

Równie daleko co Markovic zaszła w finale 18-letnia Jessica Pilz, ale Austriaczka „potknęła się” na jednej z dróg eliminacyjnych i w efekcie zajęła 2. pozycję. Trzecia w stawce była młodziutka, 16-letnia Słowenka Janja Garnbret, wielkie odkrycie sportowego wspinania (i to nie tylko tego zawodniczego). Notabene w decydującym starciu Janja zajęła miejsce ex aequo z Jain Kim, jednak Koreanka gorzej wypadła w rundzie półfinałowej, stąd 4. lokata. Ostatecznie Jain zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, a przypomnijmy, że Puchar Świata wygrywała w swojej karierze już trzykrotnie.

Finał kobiet:

 1. Mina Markovic 35+
 2. Jessica Pilz 35+
 3. Janja Garnbret 34+
 4. Jain Kim 34+
 5. Anak Verhoeven 33+
 6. Hélène Janicot 23+
 7. Mathilde Becerra 22+
 8. Christine Schranz 22

Dalekie miejsca zajęli w Słowenii Polacy. Ostatecznie w Kranju wystartowali Piotrek Schab (54. miejsce) i Maciek Dobrzański (65. pozycja).

Pełne wyniki na stronie IFSC.

***

Pierwsze trójki Pucharu Świata 2015 w prowadzeniu

 1. Adam Ondra 458
 2. Gautier Supper 400
 3. Jakob Schubert 396
Od lewej: Gautier Supper, Adam Ondra, Jakob Schubert (fot. IFSC)

Od lewej: Gautier Supper, Adam Ondra, Jakob Schubert (fot. IFSC)

 1. Mina Markovic 527
 2. Jain Kim 461
 3. Jessica Pilz 435
Od lewej: Jain Kim, Mina Markovic, Jessica Pilz

Od lewej: Jain Kim, Mina Markovic, Jessica Pilz

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum