10 listopada 2015 09:40

Międzynarodowy Konkurs Filmowy na 13. KFG – jakie filmy obejrzymy?

Dwie filmowe odsłony… Film od początku zajmuje jedno z czołowych miejsc na Krakowskim Festiwalu Górskim. W 2004 roku debiutował Konkurs Filmu Polskiego, a w 2009 do festiwalowego programu dołączył Międzynarodowy Konkurs Filmowy.

Członek jury filmowego Martyna Wojciechowska ze statuetką Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)

Członek jury filmowego Martyna Wojciechowska ze statuetką Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)

O polskim konkursie pisaliśmy niedawno, tym razem słów kilka o międzynarodowych produkcjach. Znamy już komplet zagranicznych obrazów zaproszonych do Międzynarodowego Konkursu Filmowego, będzie ich w sumie 11. Do nich dołączą również wybrane polskie filmy, te ogłosimy wkrótce (uwaga: cały czasz można zgłaszać swoje propozycje do konkursu polskiego). Będzie o małych i wielkich „formach” wspinania, od boulderingu po góry najwyższe. Będzie o wielkiej pasji, wyzwaniach fizycznych i mentalnych, wyjątkowych relacjach między wspinaczami i poszukiwaniu swojej drogi.

W ubiegłym roku Grand Prix trafiło otrzymał prawdziwy majstersztyk – Valley Uprising w reżyserii Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowella. Czy któryś z tegorocznych obrazów dorówna świetnie i oryginalnie zrealizowanemu dokumentowi o historii wspinania w Dolinie Yosemite? Wśród walczących o najwyższą nagrodę 13. KFG znajdzie się między innymi obraz dwóch nagrodzonych na 12. KFG, Mortimera i Lowella – A Line Across the Sky, dokumentujący słynny trawers Fitz Roy’a w wykonaniu Tommy’ego Caldwella i Alexa Honnolda. A line… uznany został niedawno za najlepszy film wspinaczkowy na Banff Mountain Film and Book Festival.

Zobaczmy, co jeszcze będzie można obejrzeć w grudniu na festiwalowym ekranie:

 • The James Pearson Story, reżyseria Paul Diffley i Chris Prescott. Film jest swego rodzaju wspinaczkową spowiedzią brytyjskiego wspinacza Jamesa Pearsona, szczerym przyznaniem się do błędów młodości, zarazem próbą odbudowania wspinaczkowego morale.
 • Panaroma, reżyseria Jon Herranz. Obraz emocjonalnej więzi i wyjątkowej relacji wspinaczkowej jednego z najlepszych sportowych wspinaczy Edu Marina i jego 62-letniego ojca Francisco.
 • Nini, reżyseria Gigi Giustiniani. Historia miłości i wspólnej pasji Gabriele Boccalatte i Ninì Pietrasanta. W tle Mont Blanc z 1932 roku.
 • K2 and the Invisible Footmen, reżyseria Iara Lee. Odzwierciedlenie codziennej, niezwykle trudnej egzystencji pakistańskich tragarzy i świeże, ciekawe spojrzenie na kulturę oraz tradycję Pakistanu.
 • Citadel, reżyseria Alastair Lee. Nowa realizacja uznanego twórcy filmów górskich Alastaira Lee. Kamera podąża za dwójką brytyjskich alpinistów, Mattem Hellikerem i Jonem Bracey’em, podczas ich wyprawy na dziką Alaskę.
 • A Line Across the Sky, reżyseria Peter Mortimer i Josh Lowell. Wielki trawers Fitz Roy’a po raz pierwszy – wyjątkowego przejścia dokonują Tommy Caldwell i Alex Honnold.
 • Orbayu, reżyseria Mathieu Rivoire. Walka na drodze Orbayu w masywie Naranjo de Bulnes dwójki świetnych szwajcarskich wspinaczy, Niny Caprez i Cédrica Lachata. Kluczem do sukcesu jest osiągnięcie równowagi ciała i umysłu. Udaje się połowicznie…
 • Adventures of the Dodo, reżyseria Sean Villanueva O’Driscoll. Bezpretensjonalne podejście do wspinania, dystans i humor – czyli sprawdzony zespół w akcji na Ziemi Baffina. W rolach głównych Nico Favresse, Olivier Favresse, Ben Ditto, Sean Villanueva i kapitan Bob Shepton.
 • Escalada a la vida, reżyseria Jordi Varela. Historia katalońskiego wspinacza, solisty Jordi Salasa „Pelóna.
 • So High, reżyseria Pierre Cadot. Utytułowany francuski zawodnik Romain Desgranes w poszukiwaniu nowych wyzwań trafia do mekki boulderingu Joshua Tree.
 • Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski, reżyseria Pavol Barabáš. Filmowy hołd dla wybitnego przedwojennego taternika Wiesława Stanisławskiego

Znamy już także skład tegorocznego jury. W gronie krytyków oceniających filmy na 13. KFG znajdą się: mistrz reżyserii i sztuki operatorskiej Jerzy Surdel, dokumentalista, reżyser i operator Marcin Koszałka, operator filmowy Tomasz Augustynek, himalaista, kierownik programu „Polskie Himalaje” Janusz Majer oraz przewodnik tatrzański, autor tegorocznego debiutu literackiego „Carolus Victor” Hubert Jarzębowski.

Już teraz serdecznie zapraszamy na porcję dobrego kina na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w dniach 4-6 grudnia. Jednocześnie przypominamy o możliwości zgłaszania rodzimych produkcji na Konkurs Filmu Polskiego. Termin przysyłania filmów mija 13 listopada!

Więcej o konkursach filmowych na 13. Krakowskim Festiwalu Filmowym na stronie www.kfg.pl.

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

Brunka

Filmy walczące o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Filmowym 13. KFG

Redemption. The James Pearson Story
Reżyseria: Paul Diffley i Chris Prescott
Produkcja: Hot Aches Productions
53 min, Wielka Brytania, 2014

Panaroma
Reżyseria: Jon Herranz
Produkcja: Namuss Films Production
30 min, Hiszpania, 2015

Nini
Reżyseria: Gigi Giustiniani
65 min, Włochy, 2015
Produkcja: La Fournaise

K2 and the Invisible Footmen
Reżyseria: Iara Lee
55 min, Pakistan, USA, Brazylia, 2015
Produkcja: Cultures of Resistance Films

Citadel
Reżyseria: Alastair Lee
60 min., Wielka Brytania, 2015
Produkcja: Posing Productions

A Line Across the Sky
Reżyseria: Peter Mortimer i Josh Lowell
41 min, USA, 2015
Produkcja: Sender Films i Big UP Productions

Orbayu
Reżyseria: Mathieu Rivoire
26 min, Hiszpania, 2015
Produkcja: Nina Caprez, Cédric Lachat

SOLO. Escalada a la vida
Reżyseria: Jordi Varela
48 min, Hiszpania, 2014
Produkcja: Magicline films

So High
Reżyseria: Pierre Cadot
37 min, Francja, 2015

Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski
Reżyseria: Pavol Barabáš
60 min, Słowacja, 2014

Adventures of the Dodo
Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll
55 min, Belgia, 2015
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum