15 listopada 2015 12:33

Pierwsza Polka na klasycznej na Eigerze

Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński pokonali drogą klasyczną północną ścianę Eigeru. Tym samym Gosia stała się pierwszą Polką, która przeszła tę słynną drogę na mitycznej północnej ścianie.

Przybliżona linia przebiegu drogi pierwszych zdobywców północnej ściany z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi (fot. Ernst Schudel Photo-Haus Grindelwald – Taternik nr 4 [173], grudzień 1961 – oprac. Sprocket)

Przybliżona linia przebiegu drogi pierwszych zdobywców północnej ściany z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi
(fot. Ernst Schudel Photo-Haus Grindelwald – Taternik nr 4 [173], grudzień 1961 – oprac. Sprocket)

Przejście Gosi i Józka miało miejsce w dniach 12-13 listopada. Wspinali się klasyczną drogą z 1938 roku (ED2, 1800m, Harrer-Heckmair- Kasparek-Vorg). Efektywny czas wspinaczki to 20 godzin. Na profilu rodzimego klubu zespołu (KW Trójmiasto) czytamy:

Załoiliśmy Eiger :). Wystartowaliśmy o 4 w nocy 12 listopada. Zatrzymaliśmy się jeden wyciąg przed Trawersem Bogów na biwak o 16-tej. W nocy nastąpiło gwałtowne ocieplenie, było słychać jak sypie się w Pająku, a nad głowami furczały kamloty. Nad ranem ochłodziło się na szczęście i była możliwa dalsza wspinaczka. Wystartowaliśmy o 7, a na szczycie byliśmy o 15-tej. Wspinanie zajęło 20 godzin + biwak.

Wejście na trzecie Pole Lodowe

Wejście na trzecie Pole Lodowe

Jak wiemy Gosia jest w zespole równoprawnym partnerem wspinaczkowym, prowadzi trudne wyciągi. Tym bardziej brawo!

Gosia Jurewicz i Józek Soszyński

Gosia Jurewicz i Józek Soszyński

A wracając do historii polskiej kobiecej obecności na słynnej ścianie. W 1973 roku kobiecy zespół Stefania Egierszdorf, Danuta Gellner (Wach) i Wanda Rutkiewicz dokonał pierwszego powtórzenia i oczywiście pierwszego kobiecego przejścia drogi Hiebelera, Maschkego i braci Messnerów wiodącej północnym filarem Eigeru. Było to także pierwszym przejściem północnej ściany Eigeru w zespole czysto kobiecym.

Więcej o polskich przejściach na tej wyjątkowej ścianie przeczytacie w monografii Eiger a sprawa polska.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Eiger - 1 Polka na klasycznej - gratulacje [8]
    I. Gratulejszyn. Oczywisce takze dla calego dwojkowego zespolu. Przejscie klasycznej…

    15-11-2015
    GG