Pierwsza Polka na klasycznej na Eigerze
Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński pokonali drogą klasyczną północną ścianę Eigeru. Tym samym Gosia stała się pierwszą Polką, która przeszła tę słynną drogę na mitycznej północnej ścianie.
![Przybliżona linia przebiegu drogi pierwszych zdobywców północnej ściany z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi (fot. Ernst Schudel Photo-Haus Grindelwald – Taternik nr 4 [173], grudzień 1961 – oprac. Sprocket)](https://wspinanie.pl/wp-content/uploads/2008/08/01eiger2_klasyczna_schemat-400x541.jpg)
Przybliżona linia przebiegu drogi pierwszych zdobywców północnej ściany z zaznaczonymi punktami orientacyjnymi
(fot. Ernst Schudel Photo-Haus Grindelwald – Taternik nr 4 [173], grudzień 1961 – oprac. Sprocket)
Załoiliśmy Eiger :). Wystartowaliśmy o 4 w nocy 12 listopada. Zatrzymaliśmy się jeden wyciąg przed Trawersem Bogów na biwak o 16-tej. W nocy nastąpiło gwałtowne ocieplenie, było słychać jak sypie się w Pająku, a nad głowami furczały kamloty. Nad ranem ochłodziło się na szczęście i była możliwa dalsza wspinaczka. Wystartowaliśmy o 7, a na szczycie byliśmy o 15-tej. Wspinanie zajęło 20 godzin + biwak.
Jak wiemy Gosia jest w zespole równoprawnym partnerem wspinaczkowym, prowadzi trudne wyciągi. Tym bardziej brawo!
A wracając do historii polskiej kobiecej obecności na słynnej ścianie. W 1973 roku kobiecy zespół Stefania Egierszdorf, Danuta Gellner (Wach) i Wanda Rutkiewicz dokonał pierwszego powtórzenia i oczywiście pierwszego kobiecego przejścia drogi Hiebelera, Maschkego i braci Messnerów wiodącej północnym filarem Eigeru. Było to także pierwszym przejściem północnej ściany Eigeru w zespole czysto kobiecym.
Więcej o polskich przejściach na tej wyjątkowej ścianie przeczytacie w monografii Eiger a sprawa polska.
Mysza
Eiger - 1 Polka na klasycznej - gratulacje [8]
I. Gratulejszyn. Oczywisce takze dla calego dwojkowego zespolu. Przejscie klasycznej…
GG