23 listopada 2015 09:02

Klemen Bečan i jego The Big Cave

O morzu stalaktytów i wspinaniu niczym w 3D pisaliśmy już przy okazji ubiegłorocznego przejścia Klemena Bečana Water World 9a w Ospie. Tym razem Klemen podsumowuje trwającą kilka dobrych lat przygodę ze słoweńską jaskinią (sektor Pajkova streha) i pisze o dwóch nowościach – Secret Project 8c+ oraz Couch Surfing 8c. Tym samym zamyka etap eksploracji tego bajkowego miejsca.

Na "Secret Project" (fot. www.kbecan.blogspot.com)

Na “Secret Project” (fot. www.kbecan.blogspot.com)

Na pierwszy ogień poszedł Secret Project – stara, dawno obita linia, na której Słoweniec zdecydował się teraz wymienić asekurację. 55 metrów długości, seria trudnych przechwytów po małych i niezbyt przyjemnych, ostrych chwytach (Klemen był w stanie oddać 2-3 próby dziennie), wyceniona została autorsko na 8c+. Bečan zdecydował się też zostawić przy drodze roboczą nazwę.

Druga nowość brzmi ciekawiej. Już pięć sezonów temu słoweński wspinacz wypatrzył w gąszczu stalaktytów możliwość poprowadzenia nowej linii, choć wówczas miał pomysł jedynie na górną partię biegnącą między Bitka s stalaktiti (8b) i Active discharge (20 m). Całkiem nietrudny teren (w okolicach 7c), ale ponoć ogromna frajda ze wspinania. Bečan opisuje ten odcinek tak: „wielkie stalaktyty, na których możesz usiąść, położyć się, odpocząć, wypić drinka albo kawę, lub po prostu rozkoszować się widokiem. To jak siedzenie w domu na swojej sofie” . Stąd zresztą nazwa – Couch Surfing.

To jednak tylko część drogi, problemem pozostało znalezienie jeszcze pierwszego odcinka. Ostatecznie Słoweniec zdecydował się na start Troją (8a), co skomentował: “idealne trudności na start, wygodny rest i później crux”.

Przed cruxem, a potem jeszcze 40 metrów wspinania ( (fot. www.kbecan.blogspot.com)

Przed cruxem, a potem jeszcze 40 metrów wspinania ( (fot. www.kbecan.blogspot.com)

A cruxem na drodze jest:

Zwariowany boulder, taki który normalnie możesz zobaczyć jedynie na zawodach Pucharu Świata, niektórzy wspinacze mogliby powiedzieć “nie znajdziesz tego w prawdziwych skałach”.

W efekcie powstała Couch Surfing, 60 metrów wspinania, które Słoweniec ocenił na 8c. Kolejna cegiełka dodana do bogatego już topo słoweńskiej jaskini.

Listę dróg w jaskini znajdziecie tutaj.

Po prawej najnowsze drogi Słoweńca

Po prawej dwie najnowsze drogi Słoweńca

Brunka
źródło: www.kbecan.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum