Hazel Findlay na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim

W ubiegłym roku na Krakowskim Festiwalu Górskim mieliśmy okazję obejrzeć filmowy portret Hazel Findlay, 26-letniej Brytyjki, która zawojowała świat swoimi odważnymi przejściami na własnej asekuracji. Ci którzy okazję przegapili, niech nie żałują. Już na początku grudnia Hazel będzie gościem 13. KFG.

Hazel Findley podczas wspinaczki w Lake District (fot. Dom Bush)

Hazel Findley podczas wspinaczki w Lake District (fot. Dom Bush)

***

Drobna, niepozorna, niesamowicie ambitna, ciekawa świata i zadziorna… wspinaczkowo. Ma 26 lat, wspina się od 20, a od 10 sezonów głównie w skałach (wcześniej była sześciokrotną juniorską mistrzynią Wielkiej Brytanii). Trudno się oprzeć wrażeniu, że wspinanie to wyjątkowo ważna część jej życia. Zwłaszcza jeśli mówi tak:

Uwielbiam poczucie, że jeśli wszyscy przestaną się jutro wspinać, dla mnie wspinanie będzie wciąż tym samym.

Hazel Findlay na "69" the 5.13b/c (E8?) w Squamish (fot. Paul Bride / www.paulbride.com)

Hazel Findlay na “69” the 5.13b/c (E8?) w Squamish
(fot. Paul Bride / www.paulbride.com)

O tym jak doceniana jest Hazel we wspinaczkowym świecie świadczy choćby fakt, że w 2013 roku otrzymała prestiżową nagrodę Golden Piton, przyznawaną przez amerykański magazyn Climbing za wybijające się przejścia minionego sezonu. Młoda Brytyjka pokonała wówczas między innymi drogę Chicama (E9 6c), pojechała na El Capitan po słynnego Freeridera, a do Maroka na 18-wyciągowy Babel. Ale to tylko przykłady, jak duży potencjał drzemie w drobniutkiej Findlay.

Hazel Findlay - "Golden Gate", Yosemite (fot. www.hazelfindlayclimbing.com)

Hazel Findlay – “Golden Gate”, Yosemite (fot. www.hazelfindlayclimbing.com)

Brytyjczycy mają swoją mistrzynię boulderingu Shaunę Coxsey i mają swoją mistrzynię tradu – Hazel Findlay. Co prawda Findlay realizuje się z powodzeniem na wielu wspinaczkowych płaszczyznach, niemniej to właśnie wyzwania mentalne związane ze wspinaniem na własnej mają dla niej szczególne znaczenie. Nie może być inaczej, jeśli ktoś dorastał wspinając się z ojcem na nadmorskich klifach Pembroke, w południowej Walii…

Hazel z ojcem, tym razem w scenerii norweskiej:

Brytyjka ma za sobą znakomite tradowe przejścia – w tym Air Sweden 5.13b R w Indian Creek czy San Simeon E8 6c w Hollow Caves, ale te dwa najważniejsze, te które ugruntowały jej pozycję w czołówce kobiecego tradu na świecie to z pewnością Once Upon a Time in the Southwest i wspomniana Chicama. Obie wycenione bardzo wysoko, bo na E9, przy czym zupełnie różne w charakterze – Once… to techniczne, długie wspinanie płytą, na której trzeba założyć około 30 przelotów, tymczasem Chicama to typowo wytrzymałościowa linia asekurowana kilkoma mechanikami.

Hazel Findlay na “Once Upon a Time in the Southwest” (fot. Caters News Agency)

Hazel Findlay na “Once Upon a Time in the Southwest” (fot. Caters News Agency)

Hazel Findlay pierwszą kobietą na E9 (Once Upon a Time in the Southwest):

Once Upon a Time in the Southwest Dave’a Birketta w Dyer’s Lookout w hrabstwie Devon pada łupem Brytyjki w 2011 roku. Media piszą o Hazel w samych superlatywach, Brytyjka staje się bohaterką – w końcu to jej jako pierwszej kobiecie na świecie udało się przejść drogę w takich trudnościach. Findlay nie zachłystuje się jednak sukcesem i studzi nastroje. Zapytana, jakie to uczucie być pierwszą kobietą na drodze E9, odpowiada skromnie:

Hmm, nie sądzę, żebym była. Wiele kobiet zrobiło dużo trudniejsze tradowe przejścia. Np. droga Meltdown Beth Rodden to zupełnie inna liga trudności w porównaniu z Once Upon a Time in the Southwest (…)

Kiedy w 2013 roku znów wpina się do łańcucha E9, tym razem prowadząc Chicama na Treaddur Bay, o swoich sukcesach w tym stopniu mówi:

Czy te drogi mają E9? Która z nich jest trudniejsza? Nie mam pojęcia i tak naprawdę nie za bardzo zależy mi na tym, żeby odpowiadać na tego typu pytania. Obie drogi są wspaniałe i nigdy ich nie zapomnę.

Hazel Findlay na drodze "Chicama" E9 6c (fot. REELROCK / Matt Pycroft)

Hazel Findlay na drodze “Chicama” E9 6c (fot. REELROCK / Matt Pycroft)

Trad to tylko wycinek wspinaczkowej historii Hazel Findlay, choć póki co pewnie odbijający się najgłośniejszym echem. Równie dobrze Brytyjka radzi sobie na drogach sportowych, o czym świadczy choćby pokonanie przez nią Fish Eye 8c w Olianie w 2014 roku (znów pierwsze brytyjskie kobiece 8c).

Hazel kuszą nie tylko skały, ale także wielka ściana – słynny El Capitan w Yosemite, na który tak tęsknie spoglądają wspinacze. Tu Brytyjka zdążyła zaakcentować swoją obecność trzema przejściami. W 2011 roku wspólnie z Austriakiem Hansjörgiem Auerem pokonała drogę Golden Gate (VI, 5.13b, 41 wyciągów) braci Alexa i Thomasa Huberów. Rok później w zespole brytyjskim, w skład którego obok Hazel weszli James McHaffie i Neil Dyer, przeszła drogę Pre-Muir (5.13d, 33 wyciągi). I wreszcie sezon 2013, kiedy sukcesem zakończyła przygodę (wspólnie z Jamesem Lucasem) z Freeriderem (VI 5.12d, 37 wyciągów).

Już teraz serdecznie zapraszamy na spotkanie z Hazel Findlay na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim, który odbędzie się w dniach 4-6 grudnia.

Strona festiwalu: www.kfg.pl.

Organizatorami 13. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Brunka

Sponsorzy 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Sponsor Główny

pzu-logo-cmyk

Sponsor Złoty

marmot_logo-new2
Sponsorzy Srebrni

ispo-logo-new
 petzl-logo-new
polarsport-logo-small

Sponsorzy Brązowi

sponsorzy_brazowi_kfg2015
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum