15 listopada 2015 08:03

Andrada prowadzi Chilam Balam 9b!

„Nestor” wspinania skałkowego, 40-letni Dani Andrada, poprowadził słynną Chilam Balam 9b w Villanueva del Rosario (niedaleko Malagi). To dopiero czwarte (lub trzecie) przejście tej monstrualnej drogi.

Przebieg Chilam Balam

Przebieg Chilam Balam

Chilam Balam to jedna z wielkich dróg i to dosłownie w historii wspinania skałkowego. Ponad 80-metrowa linia ma ok. 200 przechwytów i biegnie w poprzek dachu w Villanueva del Rosario.

Prowadzenie drogi ogłosił w 2003 Bernabé Fernández licytując na 9b+. W tym czasie nie było na świecie drogi o takiej wycenie. Niestety przejście nie zostało udokumentowane i bywa kwestionowane, o czym pisaliśmy w Chilam Balam – historia zaginionego asekuranta, ale nie tylko. Wśród wątpiących w dokonanie Fernándeza był także Dani Andrada…

Ostatecznie pierwszego udokumentowanego prowadzenia dokonał w 2011 roku Adam Ondra ustalając jej wycenę 9b (słabe). Kolejnym zdobywcą Chilam Balam został 4 lata później Sébastien Bouin.

Na pewno nie było lekkko, Dani Andrada po skończeniu Chilam Balam (fot. Henning Wang)

Na pewno nie było lekkko, Dani Andrada po skończeniu Chilam Balam (fot. Henning Wang)

Jak widać droga nie dawała spokoju także Andradzie, który wiosną tego roku wspólnie z Edu Marinem odbył w Villanueva del Rosario 20-dniową „sesję trenigową”. Wtedy się nie udało, ale Andrada nie odpuścił, poświęcił kolejne 40 dni (!) na patentowanie i wczoraj po 1 godzinie i 5 minutach wspinania zameldował się w łańcuchu zjazdowym na Chilam Balam! W wywiadzie dla Desnivel powiedział:

To najpiękniejsza droga jaką prowadziłem. Jedna z najpiękniejszych na świecie!

Co ciekawe, Andrada mimo tak ogromnego wysiłku włożonego w przejście uważa, że droga nie ma 9b. Skłania się do oceny 9a+/b lub nawet według niego Chilam Balam miałaby być jedynie trudnym 9a+.

Andrada oczywiście ma rozeznanie w stopniu 9b, jest autorem dwóch dróg o takich trudnościach: Ali Hulk (Extension) (Sit Star) oraz Delincuente Natural (Extension). W sumie poprowadził 27 dróg o trudnościach 9a i wyżej. Chilam Balam uważa za trzecią w kolejności w swoim dorobku.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    9b ? [1]
    Adam wycenił na słabe 9b Sebastian skłania się ku 9a+…

    15-11-2015
    kolarz