4 października 2015 19:18

Terapeutyczny bouldering dobry na depresję!?

To, że wspinanie poprawia nastrój wie każdy z nas, ale najnowsze badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wskazują, że wspinanie może być metodą terapeutyczną w leczeniu depresji…

Odpowiednio przeprowadzona terapeutyczna sesja boulderowa może pomóc cierpiącym na depresję

Odpowiednio przeprowadzona terapeutyczna sesja boulderowa może pomóc cierpiącym na depresję

Zespół badaczy we współpracy z jednym z największych niemieckich uniwersytetów (FAU Erlangen-Nürnberg) zbadał wpływ sesji boulderowych na głębokość objawów depresji u uczestników badania. Inspiracją do badań był fakt, że choć wcześniej przeprowadzano wspinaczkowe terapie dla osób z depresją, to sposób badania i analiza efektów zajęć pozostawiał wg niemieckiego zespołu wiele do życzenia.

Niemcy zbadali wybraną, 47-osobową grupę pacjentów. Przez 8 tygodni część z pacjentów uczestniczyła w prowadzonych raz w tygodniu 3-godzinnych sesjach boulderowych na lokalnej ściance. Sesje były wzbogacone o elementy terapeutyczne. Korzystano m.in. z doświadczeń austriackiego Institute for Therapeutic rock climbing.

Efekty terapii badano m.in. testem Becka. Wśród badanych, którzy uczestniczyli w zajęciach odnotowano znaczącą poprawę samopoczucia i zmniejszenie odczuwanej depresji.

Niemieccy naukowcy uważają, że ich badania dostarczyły pierwszych dowodów na to, że „terapeutyczny bouldering” może być skuteczny w leczeniu depresji.

Mysza

„Indoor rock climbing (bouldering) as a new treatment for depression: study design of a waitlist-controlled randomized group pilot study and the first results”, Katharina Luttenberger, Eva-Maria Stelzer, Stefan Först, Matthias Schopper, Johannes Kornhuber i Stephanie Book
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Terapeutyczny bouldering... [3]
    “What can I do?” pleads Hans. “I am very highly…

    5-10-2015
    (sat)