6 października 2015 10:24

Dzieło dokończone, Widmo poprowadzone!

24 września zespół w składzie Marcin Opozda i Tomasz Samitowski poprowadził klasycznie 11-wyciągową drogę Widmo w rejonie Taghia (Maroko). Ekipę tworzyli również Michał Brożyna i Grzegorz Grochal.

Przebieg drogi Widmo (Taghia, Maroko)

Przebieg drogi Widmo (Taghia, Maroko)

Ponad 400-metrowe Widmo zostało wytyczone w 2004 roku przez zespół Boguś Fic, Tomek Uśmiech Samitowski, Grzesiek Ges Grochal. Niestety bez klasycznego przejścia ostatniego wyciągu drogi o szacowanych trudnościach 8a+. Linia kończyła się na wyraźnej półce.

W 2007 roku Grzesiek Grochal wraz z Rafałem Porębskim podjęli kolejną próbę przejścia klasycznego drogi. Widmo jednak się nie poddało.

Marcin Opozda na wyciągu 7c+, wcześniej pociągnął 8a OS (fot. Michał Brożyna)

Marcin Opozda na wyciągu 7c+, wcześniej pociągnął 8a OS (fot. Michał Brożyna)

Jak widać, autorom linii Widmo nie dawało spokoju. Po 11 latach Uśmiech i Ges (stanowił wsparcie dla zespołu) wrócili do rejonu Taghia. Oto jak Michał Brożya relacjonuje przejście:

Główny cel wypadu został osiągnięty 24.09.2015 Widmo zostało poprowadzone w całości (8a, ok. 490 m) – droga jest w całym przebiegu wymagająca i bardzo trudna. Drogę poprowadził Marcin z Uśmiechem, ja byłem z nimi w ścianie jako support (szedłem na drugiego dbając o styl), a Ges czuwał nad nami od góry, organizując wsparcie żywnościowe + biwak, który ostatecznie nie był konieczny (droga została zrobiona w jeden dzień).

"Widmo" - topo

„Widmo” – topo

Najprawdopodobniej droga w wariancie z kluczowym ostatnim wyciągiem (8a) nie była do tej pory prowadzona. Możliwe zatem, że mamy do czynienia z pierwszym klasycznym przejściem całej linii, czego zespołowi serdecznie życzę :).

Mysza
Źródło: PZA
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje ! [6]
    Gratulacje Panowie !!! Pozdrawiam Daro

    6-10-2015
    Zulus