9 października 2015 09:04

Sprostowanie do relacji z Gali Książka Górska Roku 2015 zawartej w tekście „Sudeckie reminiscencje, czyli co się działo w Lądku Zdroju”

29 września opublikowaliśmy na wspinanie.pl relację autorstwa Ilony Łęckiej z Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady – Sudeckie reminiscencje, czyli co się działo w Lądku Zdroju. W relacji znalazł się fragment dotyczący konkursu „Książka Górska Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego”. Fragment ten spotkał się z reakcją organizatorów Przeglądu, którzy odnieśli się do wyżej wymienionego tekstu.

Sprostowanie organizatorów do relacji z Gali Książka Górska Roku 2015 zawartej w tekście „Sudeckie reminiscencje, czyli co się działo w Lądku Zdroju” 

Ponieważ w tekście Autorka kilkukrotnie mija się z prawdą i próbuje manipulować opinią publiczną zmuszeni jesteśmy prosić o sprostowanie na mocy art. 31a ust.1 ustawy prawo prasowe. Poniżej przedstawiamy w punktach tezy zawarte we wspomnianym artykule oraz nasze sprostowania każdej z tez.

2) Zwlekając niemal do ostatniej chwili z zapoznaniem Członków Jury z nominowanymi książkami Mytych niejako wymusiła na nich werdykty pośpieszne i wynikłe z potrzeby chwili, zaś uroczystą galę wręczenia nagród zmieniła we frymuśny pokaz własnej niekompetencji.

Jurorzy otrzymali informacje o zgłaszanych książkach na bieżąco.Organizator przekazał jurorom zgłoszone do konkursu książki w połowie sierpnia 2015 roku, a zatem tuż po otrzymaniu książek od wydawców. W skład Jury weszły osoby bardzo oczytane, którym nieobca jest bieżąca produkcja wydawnicza w zakresie literatury górskiej. Nieprawdą jest więc pisanie o zapoznaniu „w ostatniej chwili”.

Jurorzy podjęli decyzję autonomicznie i ich decyzja nie była w żaden sposób wymuszana. Nieprawdą jest pisanie o „potrzebie chwili” – regulamin Konkursu nie zmienił się przez cały czas trwania konkursu.

3) Decyzja o przyznaniu Grand Prix albumowej edycji Mojego pionowego świata, będąca głębokim ukłonem w stronę legendy himalaizmu Jerzego Kukuczki, stanowiła jednocześnie formalny wyłom wobec założeń programowych konkursu, wedle których miał on promować i nagradzać wysiłek wydawniczy i redaktorski ostatnich 12 miesięcy ku wzbogacaniu oferty czytelniczej o nowe pozycje książkowe.

To nieprawda, regulamin Konkursu dopuszczał i dopuszcza zgłaszanie (a co za tym idzie nagradzanie) takich książek:

2.1. Udział w Konkursie mogą wziąć wydawcy książek, w których pojawia się motyw gór i które posiadają walor artystyczny. Motyw gór może pojawiać się w zgłoszonych do Konkursu książkach w dowolnej formie. Do Konkursu mogą zostać zgłoszone książki dowolnego gatunku, wydane pomiędzy 01.08.2014 a 30.07.2015. Pod uwagę będą brane przede wszystkim pierwsze wydania książek lub wydania kolejne, jeśli zostały uzupełnione lub wzbogacone.

4) Kolejnym kuriozum było uplasowanie znakomitego skądinąd debiutu Huberta Jarzębowskiego Carolus Victor jako jedynej książki nominowanej w kategorii „beletrystyka”. Faktycznym profitentem tej sytuacji był paradny w swych podziękowaniach Stanisław Pisarek…

Autorka sugeruje, że książka Huberta Jarzębowskiego jako jedyna w kategorii została automatycznie nagrodzona i było to działanie na korzyść konkretnego wydawcy. To nieprawda, „Carolus Victor” nie został wyróżniony w ramach kategorii „beletrystyka”. Hubert Jarzębowski otrzymał wyróżnienie za debiut. Była to jedyna książka w kategorii „beletrystyka”, ponieważ zaledwie jedna książka z kategorii „beletrystyka” została zgłoszona do konkursu.

5) Nie pominięto pełnej swady gawędy Przeżyłem, więc wiem Ryszarda Szafirskiego (wykutej w tyglu współpracy z Klaudią Tasz) przyznając jej wyróżnienie w kategorii „nieznane kulisy wypraw wysokogórskich”

To nieprawda. Nie istniała kategoria o tej nazwie.. To podtytuł wyżej wymienionej wyróżnionej książki.

7) Kontynuacją sobotniej gali było spotkanie z Krzysztofem Wielickim, który swobodnie i nonszalancko intrygował, zabawiał, wzruszał i zadziwiał słuchaczy, barwnie i elokwentnie malując obraz własnej himalajskiej przeszłości..

Spotkanie „Mój wybór 1 i ½” nie było kontynuacją gali, ponieważ odbyło się przed galą.

Z poważaniem
Maciej Sokołowski
Dyrektor XX Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
Organizator: Stowarzyszenie TKKF KOMPAS, Pasterka 6, 57-350 Kudowa-Zdrój




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Mam wrażenie... [2]
    [url=http://youtu.be/TXLPHRZyny4]...że dopuszczanie do krytyki nie każdemu podoba się...[/url]

    9-10-2015
    a.d.a.m