30 października 2015 14:17

Co nowego na froncie? Kolejne wieści spod Annapurny IV

Kolejne doniesienia spod Annapurny IV. Miała być pierwsze wyjście aklimatyzacyjne z biwakiem, ale plany pokrzyżowały obfite opady śniegu. „Czekanie i niepewność są kwintesencją alpinizmu / himalaizmu, dlatego czekamy cierpliwie…” – mówią członkowie zespołu i planują taktykę działania.

Filar już czeka...

Filar już czeka…

Najnowszy wpis na profilu FB:

29.10 planowaliśmy wyjść na pierwszą aklimatyzację z biwakiem na wysokości ok 5500-6000 m n.p.m. Zamierzone podejście byłoby równocześnie drogą zejściową ze szczytu Annapurny IV. Niestety, już wieczorem 28.10 zaskoczył nas obfity opad śniegu, który nie ustępował przez dwa kolejne dni. Świeży puch (ok. 60 cm) zasypał obóz i okoliczne góry. Po codziennym odśnieżaniu zabijamy czas w messie (namiot kuchenny). Czekanie i niepewność są kwintesencją alpinizmu / himalaizmu, dlatego czekamy cierpliwie i wierzymy, że zarówno warunki w ścianie, jak i pogoda ulegną poprawie.

Wieczorem 28.10 zaskoczył nas obfity opad śniegu, który nie ustępował prze dwa kolejne dni

Wieczorem 28.10 zaskoczył nas obfity opad śniegu, który nie ustępował prze dwa kolejne dni

Powoli przyzwyczajamy się do huku spadających okolicznymi ścianami lawin i bacznie obserwujemy, czy nie kreślą linii zgodnych z trasą naszej przyszłej wspinaczki. Annapurna przystroiła się dziś w piękną białą suknię, opad śniegu pokazał nam, gdzie znajdują się półki i formacje skalne, bo to na nich zatrzymał się śnieg. Niestety, nie jest to typ śniegu, który poprawi warunki w ścianie. Chłoniemy wiedzę o Annie każdego dnia, planujemy taktykę działania. W najbliższych dniach, gdy tylko zmniejszy się zagrożenie lawinowe, obejrzymy ją po innym kątem, co umożliwi nam przewidzieć kilka wariantów wspinaczki. Jednym z kluczy do szczytu są odpowiednio zaplanowane biwaki. Na dzień dzisiejszy przewidujemy 6-10 nocy w ścianie.

Życie w bazie

Życie w bazie

Przesyłamy Wam kilka zdjęć z poprzednich dni, wysłanie ich nie zawsze się udaje i trwa sporo czasu, ale tak jak byliście z nami przed wyprawą tak chcielibyśmy, żebyście byli i teraz :). Dziękujemy Wam za to.

Annapurna IV Team
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum