16 października 2015 10:16

Nowa droga na Cerro Riso Patrón Central

W trzy wrześniowe dni br. argentyńsko-francuski zespół w składzie Lise Billon, Antoine Moineville, Diego Simari i Jerome Sullivan poprowadził na wschodniej ścianie Cerro Riso Patrón Central nową drogę Hasta las Webas (ED-, 1000 m).

Linia drogi „Hasta las Webas” (ED-, 1000 m) na wschodniej ścianie Cerro Riso Patrón Central (fot. Antoine Moineville)

Linia drogi „Hasta las Webas” (ED-, 1000 m) na wschodniej ścianie Cerro Riso Patrón Central (fot. Antoine Moineville)

Pierwotnie zespół planował wspinaczkę zachodnią ścianą Cerro Riso Patrón Sur, który pozostaje niezdobyty, ale ilość gór lodowych w fiordzie Falcón zmusiła ich do zmiany planów.

Lise, Antoine i Jerome wspólnie z Martinem Eliasem podjęli już w poprzednim sezonie próbę zdobycia Cerro Riso Patrón Central, ale musieli się wówczas wycofać na skutek wypadku jednego z członków zespołu. We wrześniu br. zdecydowali się na bezpieczniejsze, ale dłuższe podejście od zachodu i północny, które zajęło im dwa i pół dnia. Cała akcja górska przebiegała w bardzo dobrych warunkach wspinaczkowych i trwała od 20 do 26 września, kończąc się drugim wejściem na szczyt.

Pierwszego wejścia na Cerro Riso Patrón Central dokonał w 1988 roku przez południowo-wschodnią ścianę zespół Casimiro Ferrari, Bruno Lombardini i Egidio Spreafico.

Wilan
źródło: www.pataclimb.com




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum