7 października 2015 10:53

Mocna zimowa wyprawa na Nanga Parbat. W składzie Janusz Gołąb!

Alex Txikon ogłosił skład kolejnej wyprawy na Nanga Parbat, jednego z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. W jej składzie znajdzie się Polak Janusz Gołąb.

Nanga Parbat - zimowe ataki / best winter attempts

Nanga Parbat – zimowe ataki

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z dwóch (obok K2, 8611 m) ośmiotysięcznych szczytów dotąd niezdobytych zimą. Była atakowana różnymi drogami i od różnych stron. Najbardziej zaawansowana próba miała miejsce zimą 1996/1997. Na Drodze Kinshofera Zbigniew Trzmiel zawrócił z wysokości ok. 7850 m.

W 2015 roku świetną próbę wykonali, także na Drodze Kinshofera, Daniele Nardi, Muhammad Ali Sadpara i Alex Txikon osiągając wysokość bliską zdobyczy Zbigniewa Trzmiela. I właśnie ta ekipa postanowiła pójść za ciosem i ponownie spróbować wejść na Nanga Parbat.

Zespół zostanie znacząco wzmocniony. Do ekipy dołączy Janusz Gołąb (pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I) oraz Ferran Lattorre, świetny wspinacz z Katalonii.

Nanga Parbat 2016 Winter Expedition

Nanga Parbat 2016 Winter Expedition

Alex Txikon napisał:

Wyruszymy do Pakistanu pod koniec grudnia i będziemy działać do końca lutego. Więc po raz kolejny spotkamy się z „zabójczą górą”, jednym z dwóch ośmiotysięczników (drugi K2) niezdobytych zimą. Z górą zmierzymy się wspinając się  Drodze Kinshofera na ścianie Diamir.

Wygląda na to, że zimą będzie tłoczno pod Nanga Parbat. W nadchodzącym sezonie 2015/16 mają szansę pod górą pojawić się jeszcze dwie (!) wyprawy z udziałem Polaków, patrz Polska Nanga Parbat zimą 2015/16. Uda się?, a jest całkiem prawdopodobne, że wkrótce pojawią się kolejni chętni do zmierzenia się z tą piękną górą.

Mysza

Źródło: alextxikon.com

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum