16 października 2015 19:38

10 sekretów by zrobić VI.3 – radzi Steve McClure

Wczoraj pisaliśmy o wspinaczu, który zrobił swoje pierwsze 7a w wieku 70 lat. Ivor McCourt, by osiągnąć swój cel ostro trenował, ale trenował też mądrze. Tym, którzy chcą podnieść swój poziom wspinaczkowy do VI.3 (7a) polecamy porady autorstwa Steve’a McClure’a, wspinacza, który ma na swoim koncie 9a+.

***

Steve McClure (fot. Tim Glasby)

Steve McClure (fot. Tim Glasby)

Jeśli chcesz podnieść swój poziom, to weź się do dzieła i nigdy nie porównuj się do innych. Porównuj się sam do siebie. To nie są zawody!

10 sekretów, które mogą sprawić, że swoje pierwsze 7a zrobisz szybciej

  1. Pamiętaj o nogach

Nie dasz rady przejść drogi na rękach. Dla dróg na każdym poziomie musisz pamiętać o nogach. Ćwicz dokładne stawianie stóp nawet na wielkich stopniach na sztucznej ścianie.

  1. Potrzebujesz też rąk!

7a to nie jest poziom dla początkujących. Potrzebujesz siły w ramionach. Jeśli walczysz na drogach o trudnościach 6b+, to popatrz na swoje wspinanie: bulderujesz na sztucznej ścianie? Jeśli nie, to gwarantuję, że kilka sesji w tygodniu przez miesiąc zrobi różnicę. Boulderuj ostro, musisz walczyć, nie obijaj się z kumplami.

  1. Pamiętaj, że 7a zwykle nie jest przewieszone

Jeżeli Twoim celem jest skałkowe 7a, to trenuj właśnie pod nie. Widziałem wspinaczy, którzy w jednym sezonie walczyli z 6a, by następnie w zimie trenować w 45-stopniowym przewieszeniu i stali się strasznie silni. Po czym na wyjeździe w Hiszpanii przekonali się, że ich wymarzone 7a jest pionowe a chwyty to małe odciągi.

  1. Pomyśl o palcach

Ważne są także palce. Drogi 7a mają małe chwyty. Na sztucznej ścianie szukaj pionowych dróg, pomyśl nawet o treningu na chwytotablicy. Nie potrzebujesz kampusa do dróg 7a, ale wzmocnienie palców na pewno pomoże!

  1. Wybierz swój czas

Warunki zmieniają odbierane trudności drogi. Krawądkowa 7a w 30-stopniowym upale może stać się 7c. Planuj drogę dokładnie tak, jak czas prowadzenia.

  1. Unikaj przejedzenia

Obfity posiłek powoduje, spadek siły i apatię. Nie pozwól sobie na marnowanie miesięcy treningów. Gdy się wspinasz jedz częściej, ale mało.

  1. Utrzymuj rozgrzanie

Rozgrzewka jest niezbędna, wszyscy o tym wiemy, ale ważne jest utrzymanie tego właściwego rozgrzania, by móc pociągnąć z małych chwytów przy użyciu maksymalnej siły. Już pół godziny po dobrej rozgrzewce ta zdolność spada, nawet jeżeli masz poczucie, że jesteś rozgrzany. Jeśli droga ma łatwy i dość długi początek możesz iść, ale jeżeli jest trudno już na starcie zrób kilka 6-sekundowych zwisów na kilka minut przed wspinaniem.

  1. Szpej się z głową

Mogłeś stosować dietę 100-kalorii, by schudnąć, ale jeżeli bierzesz 20 ekspresów na drogę z 10 przelotami, to dokładasz sobie ponad kilogram. Nie wpinaj do uprzęży żadnego niepotrzebnego szpeju!

  1. Śpij, by się zregenerować

Ten element przygotowań jest często pomijany, a sen ma ogromny wpływ na regenerację i wydolność. Wpływa także na nastrój a co za tym idzie motywację. Jeśli na wyjazdach śpisz w namiocie zainwestuj w wygodny materac.

  1. Nie pracuj nad swoimi słabymi stronami…

Choć praca nad słabymi stronami to warunek rozwoju, to gdy wkraczasz na nowy grunt skorzystaj ze swoich atutów. Szukaj tego, w czym jesteś dobry. Wybieraj skały, rejony, w których lubisz się wspinać. Idź nawet jeszcze dalej: celuj w drogi z promocyjnymi wycenami. Ale uwaga: te drogi mogą być w przyszłości przecenione i znowu spadniesz na poziom 6c+!

Pełny tekst na stronie BMC




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    droga [4]
    ta na fotce - co to? gdzie to? Pozdrowienia Sz.

    16-10-2015
    szczepan2