2 września 2015 10:29

XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady już za dwa tygodnie

Już za dwa tygodnie startuje jubileuszowy, XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Rocznicowe edycje ważnych imprez są zawsze trudne – z jednej strony chciałoby się zrobić retrospektywę minionych dwudziestu lat, z drugiej – bieżące tematy też przecież czekają na prezentacje.

festiwal-gorski-im.-andrzeja-zawady-plakat-2015

Co więc czeka nas w Lądku-Zdroju?

Tradycyjnie blisko sto bloków programowych, atrakcje i zawody sportowe, przeszło dwustu gości specjalnych i parutysięczna wierna publiczność – niektórzy nie opuścili żadnej edycji! Ale najważniejsze, co wyróżnia lądkowy festiwal od innych, to atmosfera wielkiej integracji, którą zauważył w zeszłym roku sam Wojtek Kurtyka.

Ale zobaczmy jednak, co czeka na widza w programie:

W piątek wyjątkowe spotkanie poświęcone Trollveggen. Nie będzie to jednak prezentacja jakich wiele – to spotkanie na scenie Jakuba Radziejowskiego – tym razem w roli prowadzącego – z Marcinem Tomaszewskim, autorem tegorocznego nowego przejścia i Ryszardem Kowalewskim, autorem pierwszych przejść na tej drodze w latach 70. Spotkanie poprzedzi prelekcja Danuty Piotrowskiej o Tadeuszu Piotrowskim – szczecińskim himalaiście, którego norweskie dokonania na Trollveggen imponują do dziś.

W piątek też wieczór nepalski – o trzęsieniu ziemi opowiadać będzie Edyta Stępczak i Anna Czerwińska. Spotkanie zakończy licytacja przedmiotów prowadzona przez legendarnego dr. Banana.

A cały piątkowy wieczór zakończy impreza “Przegląd XX lat”. Przed nią – w Kinoteatrze wystąpi grupa Dom o Zielonych Progach, znana z przeboju „Gór mi mało i trzeba mi więcej” – co wydaje się hasłem każdego festiwalowicza.

W ubiegłym roku... (fot. Piotr Dymus)

W ubiegłym roku… (fot. Piotr Dymus)

Sobota to tradycyjnie dzień najbogatszy w wydarzenia. Rozpocznie się od spotkania o Lubelskich Himalaistach (tak, tak, stamtąd też jeździli w Himalaje). Maciej Pawlikowski opowie o zimowym zdobywaniu Cho Oyu w 1985 roku. Będzie też wyjątkowa projekcja filmu “Jurek” poprzedzona spotkaniem z Celiną Kukuczka i autorem filmu Pawłem Wysoczańskim.

Piotr Hercog opowie o tym, jak to jest być najlepszym Polakiem na UTMB, Alex Txikon, nasz baskijski przyjaciel, mówić będzie o zimowej Wandze Parbat, którą zdobywać próbował tej zimy i ponownie próbować będzie w następnym sezonie zimowym.

Prof. hab. dr. Tomasz Banasiewicz, znany z publikacji naukowych o chorobie wysokościowej, alpinista i filmowiec górski, poprowadzi warsztaty o chorobie górskiej oraz podzieli się swoim odkryciem naukowym o kryptonimie “Koronka”.

Wieczór zakończy rozmowa Jagody Mytych, dyrektor konkursu książkowego z Krzysztofem Wielickim o tajemniczym tytule “Mój Wybór 1 i 1/2” oraz gala rozdania nagród w konkursie na Książkę Górską Roku.

A potem już słynna impreza integracyjna w stylu baskijskim, z tortem, koncertem Heebie Jeeebies oraz finałem zawodów “Rusz Się!” Regatty i zabawą do 5:30.

Festiwal Filmów Górskich 2014 (fot. Piotr Dymus)

Festiwal Filmów Górskich 2014 (fot. Piotr Dymus)

Niedziela w tym roku będzie bardzo, ale to bardzo interesująca.

Jedyny człowiek, która zjechał na nartach z Broad Peaka, Andrzej Bargiel, opowie o swoim wyczynie tuż przed prelekcją jednego z najwybitniejszych specjalistów od wspinaczki w przerysach, Pete’a Whittakera (znanego z filmu WideBoyz). W niedzielę czeka nas też wyjątkowe spotkanie z Maćkiem Ciesielskim i rozmowa o czarnym, szarym i całkowicie oficjalnym przewodnikiem.

Ci, którzy interesują się tym, jak zrobić film górski, nie mogą przegapić chyba pierwszej w historii festiwali filmów górskich Masterclass Pawła Wysoczańskiego.

Jako gwiazda niedzieli wystąpi sam Leo Houlding, gwiazda brytyjskiej wspinaczki wielkościanowej i współautor wielu filmów górskich.

A skoro już przy filmie jesteśmy – to w tym roku na widzów czeka prawie 1300 minut wyjątkowo dokładnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata. Katarzyna Biernacka – dyrektor konkursu filmowego – zapewnia o ich wyjątkowości, czego przykładem mogą być filmy z amerykańskiej serii ReelRock, które na Festiwalu w Lądku pokażą dzień po premierze w USA. Jury w składzie Piotr Pustelnik, Marek Arcimowicz, Darek Załuski wybierze najlepsze filmy, wśród nich – Grand Prix za które nagrodę im. Artura Hajzera w wysokości 1000 Euro ufundował HiMountain.

To tylko fragment programu XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Całości i tak nie da się zobaczyć, ale zawsze można próbować jak najwięcej.

Bilety i karnety wciąż dostępne na www.festiwalgorski.pl. Na stronie również szczegóły program.

Na widzów czekać będzie wzorem lat ubiegłych bezpłatne pole namiotowe. Dla dzieci tradycyjnie organizatorzy przygotowali festiwalowe przedszkole, gdzie najmłodsi mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach Roberta Maciąga.

Maciej Sokołowski

Festiwalowi patronuje

wspinanie.pl_120_33
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum