„Droga do Igrzysk nie jest jeszcze poprowadzona, zrobiliśmy cruxa” – Jérôme Meyer (IFSC)

Wczoraj, po decyzji Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Tokio 2020, wspinanie sportowe wykonało kolejny krok w stronę włączenia w rodzinę sportów olimpijskich. Na gorąco zapytaliśmy Jérôme’a Meyera, kiedyś świetnego zawodnika (srebrny medalista Mistrzostw Świata w 2003 roku), a obecnie menadżera w IFSC uczestniczącego w projekcie „Wspinanie na Igrzyskach” o szczegóły dotyczące tej decyzji i szans na końcowy sukces.

Wspinanie na Igrzyskach Olimpijskich

Wojtek Słowakiewicz (wspinanie.pl): Gratulacje! Team IFSC miał wczoraj okazję do otwarcia butelki szampana.

Jérôme’a Meyer (IFSC): Tak, cieszyliśmy się, chociaż droga do Igrzysk nie jest jeszcze poprowadzona, zrobiliśmy cruxa i walczymy o dojście do topu!!!

Jérôme Meyer (fot. Climbers Agains Cancer - CAC)

Jérôme Meyer (fot. Climbers Agains Cancer – CAC)

Sądzisz, że MKOl zatwierdzi (ostateczna decyzja w sierpniu 2016 podczas Sesji Plenarnej MKOl w Rio) wybór dokonany przez Komitet Organizacyjny Igrzysk w Tokio?

Kryteria MKOl dotyczące kwalifikacji są nieco odmienne od tych, którymi kierował się Komitet Organizacyjny Igrzysk Tokyo 2020. Można powiedzieć, że Komitet dokonał wyboru z chęci zorganizowania najlepszych Igrzysk w historii, pokazania takich sportowych wydarzeń, które najlepiej pasują do ich projektu, takie były podstawy ich decyzji.

Dla MKOl ważne jest nie tylko to, by włączyć nowe, wartościowe dyscypliny do Igrzysk Olimpijskich, ale w procesie decyzyjnym muszą wziąć pod uwagę również wiele aspektów organizacyjnych i technicznych związanych z zarządzaniem daną dyscypliną, które są opisane w regulacjach dotyczących Igrzysk, takich jak np. Karta Olimpijska. Dla mnie oznacza to, że skoro nie możemy przewidzieć efektów tej pracy, to trudno stwierdzić jaki będzie wybór delegatów na Sesji Plenarnej MKOl.

Chociaż, skoro MKOl zaufał Komitetowi Organizacyjnemu w Tokio powierzając organizację Igrzysk, to na pewno będzie w bardzo dużym stopniu kierował się ich wyborem. Ponadto, zaproponowane sporty są dobrze znane, uprawiane w wielu krajach, mają swoje własne świetne imprezy i solidne federacje.

Radość członków japońskiej federacji wspinaczkowej po decyzji Komitetu Organizacyjnego. Od lewej: Kobinata Toru, IFSC Asian Council VP & JMA Yagihara Kunio, JMA President Miho Nonaka, Athlete Ogata Yoshio, JMA Vice-President Morishita Kenshichiro, JMA Board Member

Radość członków japońskiej federacji wspinaczkowej po decyzji Komitetu Organizacyjnego. Od lewej: Kobinata Toru, IFSC Asian Council VP & JMA, Yagihara Kunio, JMA President, Miho Nonaka, zawodniczka, Ogata Yoshio, JMA Vice-President, Morishita Kenshichiro, JMA Board Member

Zaskakujące jest to, że mówiło się o możliwych 6. miejscach medalowych, a wybrano aż 18 konkurencji.

Nic o tym nie wiem, ale trzeba wziąć pod uwagę, że te propozycje zostały skierowane do MKOl w zgodzie z założeniami Agendy 2020, która dała gospodarzowi możliwość dodawania dodatkowych dyscyplin do programu Igrzysk. Oznacza to, że właśnie gospodarz określa czy jest miejsce na dodatkowe dyscypliny. Ten proces będzie powtarzany przy kolejnych Igrzyskach z być może inną liczbą i składem dodatkowych dyscyplin. Wyjątkowością tegorocznego procesu jest to, że wśród dyscyplin dodatkowych są nowe sporty, dlatego MKOl musi w tej sprawie zająć stanowisko.

Możesz wyjaśnić skąd wziął się pomysł kombinacji: bouldering, prowadzenie, czasówki?

Kombinację przeprowadzaliśmy głównie podczas Mistrzostw Świata. Końcowy wynik powstaje z rezultatów osiągniętych w poszczególnych konkurencjach. Mamy też ranking wynikający z całorocznych startów w Pucharze Świata. Obecnymi Mistrzami Świata w kombinacji są Sean McColl i Charlotte Durif. Biorąc pod uwagę możliwości Tokyo 2020, to był najlepszy wybór, by pokazać wszystkie trzy konkurencje i spełnić olimpijskie marzenie naszych zawodników.

Jakie zadania stoją teraz przed IFSC?

Będziemy pracować z MKOl. Komisja zajmująca się programem Igrzysk będzie oceniała propozycje przychodzące ze wszystkich federacji, w tym z naszej. Jak mówiłem ocena będzie opierała się nie tylko na podstawie popularności sportu i rodzaju wydarzenia, ale także na aspektach instytucjonalnych. Ta komisja najprawdopodobniej przekaże swój raport do Zarządu MKOl, który prześle swoje propozycje do głosowania podczas Sesji Plenarnej MKOl.

Czas trwania tego procesu zależy od kalendarza spotkań tworzonego dużo wcześniej. To typowy schemat działania dla dużych międzynarodowych organizacji. Wydaje się długi i skomplikowany, ale warto wiedzieć, że MKOl przykłada dużą wagę do reakcji społeczności i dlatego potrzebujemy wsparcia przez cały nadchodzący rok. To, co światowa społeczność wspinaczkowa zrobiła teraz ze #sportclimbing2020 to jest to! Tak trzymać!!!

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na Igrzyskach w Tokio :)

#sportclimbing2020




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum