15 września 2015 09:53

Klasyczne przejście Paciencia 8a na Eigerze

W dniach 28-31 sierpnia br. Roger Schäli i Mich Kemeter skompletowali klasyczne przejście 23-wyciągowej drogi Paciencia (8a, 900 m) na północnej ścianie Eigeru.

Północna ściana Eigeru, którą biegnie "Paciencia" (fot. Frank Kretschmann)

Północna ściana Eigeru, którą biegnie “Paciencia” (fot. Frank Kretschmann)

Paciencia, doborowego zespołu Stephan Siegrist – Ueli Steck, ma opinię najtrudniejszej sportowej wspinaczki na Eigerze. Dwa najtrudniejsze wyciągi mają wycenę 8a, ponadto trzeba się na niej zmierzyć z dwoma wyciągami 7c+ i wieloma innymi, których wycena oscyluje w granicach 7a-7b+.

Obaj wspinacze byli maksymalnie zmotywowani, by przejść drogę klasycznie. Kemeter przeszedł większość wyciągów OS, a Schäli prawie pokonał „fleszem” wyciąg 8a, w czym przeszkodził mu lot po urwaniu jednego z chwytów. Pogoda, jak to na Eigerze, nie sprzyjała wspinaczom. Deszcz i mokra skała powodowały, że nawet „łatwiejsze” wyciągi 7a+ okazywały się bardzo trudne. Wystarczy dodać, że dwa wyciągi o wycenie 7b+, które zespół robił po mokrej skale, odebrał jako ekstremalnie trudne. Ostatnie 5 wyciągów drogi w trakcie przejścia miało bardzo alpejski charakter z uwagi na zalegający na nich śnieg i lód.

Wspinaczka na „Paciencia” na północnej ścianie Eigeru (fot. arch. Schäli / Kemeter)

Wspinaczka na „Paciencia” na północnej ścianie Eigeru (fot. arch. Schäli / Kemeter)

Po przejściu Schäli stwierdził, że dla niego powaga drogi nie miała w tym przypadku nic wspólnego z jej wyceną. Według niego prawdziwym kluczem do jej przejścia jest „bycie zrelaksowanym jak to tylko możliwe na tej wysokości, przy wykorzystaniu energii i atmosfery miejsca, w którym się znajdujemy”.

Schäli i Kemeter są dopiero drugim zespołem, który przeszedł klasycznie drogę od dołu bez wcześniejszego rozpoznania, i pierwszym zespołem, w którym obaj członkowie przeszli klasycznie trudności (David Lama, który jako pierwszy zapisał na swoje konto klasyczne przejście był jedynym w swoim zespole, który tego dokonał).

Wilan
źródło: www.rogerschaeli.ch
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum