18 września 2015 10:07

Polska Nanga Parbat zimą 2015/16. Uda się?

Nanga Parbat to jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. W nadchodzącym sezonie 2015/16 mają szansę pod górą pojawić się aż dwie wyprawy z udziałem Polaków.

Nanga Parbat

Nanga Parbat

Nanga Light 2015/16

Zbiórkę na szóstą (!) zimową wizytę pod górą rozpoczął Tomek Mackiewicz. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wspólnie z Elisabeth Revol w ambitnej akcji górskiej, drogą próby zespołu Messnerowie-Eisendle-Tomaseth z 2000 roku, Tomek osiągnął wysokość ok. 7800 metrów.

Tomek po dramatycznych ubiegłorocznych wydarzeniach – podczas zejścia po ataku wpadł do szczeliny – deklarował „uwolniłem się od szczytu”. Jak widać Nanga Parbat potrafi kusić…

W trakcie zeszłorocznej wyprawy wspinałem się z Elizą Revol i w efekcie udało nam się dotrzeć dosyć wysoko Jednak nie o tym chcę pisać. Ważniejszy bowiem dla mnie jest fakt, że udało nam się wraz z Eli stworzyć bardzo dobrze funkcjonujący zespół, wspinając się w stylu alpejskim, który już na zawsze chyba pozostanie moim ukochanym stylem.

Wyprawę Tomka i Elisabeth, Nanga Light 2015/16 można wesprzeć na portalu zrzutka.pl.

Nanga Dream Justice for All 15/16

Liderem drugiej wyprawy jest Marek Klonowski, który swoją przygodę z Nanga Parbat rozpoczął wspólnie z Tomkiem Mackiewiczem w 2011 roku. Tym razem Markowi zamierzają towarzyszyć Karim Hayat, Paweł Dunaj, Paweł Witkowski, Michał Dzikowski, Tomasz Kuczyński, Tomasz Dziobkowski, Piotr Tomza, Safdar Karim.

Nanga Parbat, planowana droga powyżej obozu trzeciego (fot. Nanga Dream)

Nanga Parbat, planowana droga powyżej obozu trzeciego (fot. Nanga Dream)

Wyprawa zamierza zdobywać górę od strony Doliny Rupal, wielokrotnie już zimą atakowaną Drogą Schella  (w sezonie 2012/13 Tomek Mackiewicz osiągnął tam wysokość 7400 m). Zespół Marka Klonowskiego planuje wspinać się jednak innym wariantem. Wspinacze zamierzają powyżej obozu trzeciego pójść w prawo (patrz zdjęcie powyżej).

***

Pewne jest, że góra atakowana zimą od 1964 roku (wtedy miała ekspedycja niemiecka) łatwo się nie podda. Wkrótce zapewne też zgłoszą się kolejni chętni do tytułu zimowego zdobywcy Nanga Parbat. My oczywiście trzymamy kciuki za polskie wyprawy.

***

Nanga Parbat - najlepsze zimowe ataki / best winter attempts

Nanga Parbat – najlepsze zimowe ataki

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z dwóch (obok K2, 8611 m) ośmiotysięcznych szczytów dotąd niezdobytych zimą. Była atakowana różnymi drogami i od różnych stron.

Najbardziej zaawansowana próba miała miejsce na polskiej wyprawie Andrzeja Zawady zimą 1996/1997. Duet Krzysztof Pankiewicz i Zbigniew Trzmiel opuścił obóz IV na Drodze Kinshofera w dniu 11 lutego 1997. Niestety, Polacy z powodu odmrożeń zmuszeni byli zawrócić przed szczytem (Pankiewicz z wysokości 7500 m, a Trzmiel z wysokości ok. 7850).

W 2015 roku świetną próbę wykonali, także na Drodze Kinshofera, Daniele Nardi, Muhammad Ali Sadpara i Alex Txikon osiągając wysokość bliską zdobyczy Zbigniewa Trzmiela.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum