29 września 2015 08:49

Odyssee – nowa, potencjalnie najtrudniejsza droga na północnej ścianie Eigeru

Północna ściana Eigeru wzbogaciła się w sierpniu br. o nową linię, pretendującą do miana najtrudniejszej skalnej drogi na ścianie – Odyssee (8a+, 1400 m). Za jej poprowadzenie odpowiedzialny jest międzynarodowy zespół w składzie: Roger Schaeli (Szwajcaria), Robert Jasper (Niemcy) i Simon Gietl (Włochy).

Roger Schaeli na kluczowym wyciągu 8a+ na drodze Odyssee na północnej ścianie Eigeru (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Roger Schäli na kluczowym wyciągu 8a+ na drodze Odyssee na północnej ścianie Eigeru (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Prace nad drogą trwały z przerwami od 2009 roku. Odyssee biegnie przez najbardziej stromą i wymagającą część północnej ściany – czerwony monolit Rote Fluh i Czeski Filar na prawo od fragmentu ściany, którym biegnie klasyczna Droga Heckmaira z 1938 roku. Potencjalną linię drogi wypatrzyli w 2009 roku Schäli i Jasper podczas ich pierwszego klasycznego przejścia Direttissimy Japońskiej. W międzyczasie, pomimo realizacji licznych projektów wspinaczkowych na Eigerze, takich jak klasyczne przejście Direttissimy Harlina (z wyjściem Droga Heckmaira) w 2010 roku i Direttissimy Piola-Ghilini w 2013 roku, obaj znaleźli czas na pracę nad drogą, która w przyszłości miało zostać nazwana Odyssee.

Północna ściana Eigeru - żółta linia to "Odyssee", niebieska to "Direttissima Harlina", fioletowa to "Direttissima Japońska", czerwona to "Direttissima Piola – Ghilini" (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Północna ściana Eigeru – żółta linia to “Odyssee”, niebieska to “Direttissima Harlina”, fioletowa to “Direttissima Japońska”, czerwona to “Direttissima Piola – Ghilini” (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Dolna część drogi jest wspólna z Drogą Heckmaira. Od Stollenloch Schäli i Jasper podążali mniej więcej w prostej linii do góry, krzyżując się na kilku odcinkach z drogami La Vida es Silbar (7c, 900 m, Daniel Anker, Stephan Siegrist, 1999) i Paciencia (8a, Stephan Siegrist, Ueli Steck). Pomiędzy 2009 i 2013 Schäli i Jasper wykorzystując każdą wolną chwilę i okna pogodowe urobili 2/3 ściany w zaskakująco litym i dobrym wapieniu. Wspinali się od dołu, asekurując się tradycyjnie, ale pozostawiając za sobą także w ścianie haki i spity.

Pomimo że część najtrudniejszych wyciągów została rozpracowana, to prace nad drogą nie przebiegały szybko z uwagi na zimno i okropne warunki pogodowe. Ponadto każdorazowy powrót w ścianę okazywał się dłuższy i bardziej skomplikowany niż się spodziewali.

W 2015 roku nastąpił punkt zwrotny. Po pierwsze nastał okres stabilnej dobrej pogody, po drugie do zespołu dołączył młody, ale bardzo doświadczony Włoch Simon Gietl, który wniósł do zespołu nowe siły i entuzjazm, który udzielił się pozostałej dwójce. Wraz z dołączeniem Simona wspinaczka nabrała tempa i ostatecznie 11 sierpnia 2015, po klasycznym przejściu każdego z wyciągów z osobna, zespól stanął na wierzchołku Eigeru. Jak wyznał Jasper – “Odyseja dobiegła końca”.

Topo drogi (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Topo drogi (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Z wyceną 8a+ Odyssee pretenduje do miana najtrudniejszej skalnej wspinaczki na północnej ścianie Eigeru. Jest o pół stopnia trudniejsza od dotychczasowej „naj”, za którą była uważana Paciencia 8a, a którą w tym sezonie powtórzył jeden z autorów Odyssee – Roger Schaeli (w zespole z Michim Kemeterem). Najnowsza droga na Eigerze czeka obecnie nie tylko na potwierdzenie wyceny, ale też na pierwsze klasyczne przejście w całości.

Wilan
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum