15 września 2015 08:46

Barbara Zangerl i Nina Caprez powtarzają Unendliche Geschichte w Rätikonie

Bardzo dobre, do tego rzadkie przejście zrobiły ostatnio Austriaczka Barbara Zangerl i Szwajcarka Nina Caprez. W dniach 8-9 września powtórzyły jeden z zapomnianych klasyków Rätikonu – Unendliche Geschichte Beata Kammerlandera.

Super zespół - Barbara Zangerl i Nina Caprez (fot. Robert Bösch)

Super zespół – Barbara Zangerl i Nina Caprez (fot. Robert Bösch)

Około 400 metrów wymagającego, technicznego terenu, w sumie 12 wyciągów, z których kluczowe sięgają trudnościami 8b i 8b+. Beat Kammerlander wytyczył drogę w 1990 roku, a rok później pokonał klasycznie. Na pierwsze powtórzenie Unendliche Geschichte czekała aż do 2005 roku[!], na szczycie zameldował się wówczas Pietro dal Prà. Po przejściu Włoch mówił, jak klasowa i trudna wydała mu się linia Kammerlandera, sporo trudniejsza od innych dróg Austriaka (choćby od Silbergeiera 8b+). Słowa włoskiego wspinacza okazały się poniekąd prorocze, bo po nim, aż do teraz, nikomu nie udało się poprowadzić Unendliche.

Przejście zespołu Zangerl – Caprez jest więc prawdopodobnie dopiero drugim powtórzeniem Unendliche Geschichte, co zresztą Nina z Barbarą odczuły na własnej skórze. Jak pisze Barbara, jednym z głównych problemów było rozszyfrowanie przebiegu linii, na skale nie było w ogóle śladów magnezji, zalegał brud, nie było widać chwytów i stopni. Niełatwo też było znaleźć właściwe sekwencje, do tego obie – ze względu na różnicę wzrostu – używały innych patentów. Niemniej to właśnie zespołowi się spodobało. Barbara już po przejściu mówiła – „Na tej drodze znalazłyśmy wszystko, czego szukamy we wspinaniu”.

Patenty, patenty... (fot. Robert Bösch)

Patenty, patenty… (fot. Robert Bösch)

Przejście padło ostatecznie w dniach 8-9 września, wcześniej były wizyty w lipcu i w sierpniu. Zarówno Barbara, jak i Nina poprowadziły wszystkie wyciągi indywidualnie. Kluczem były nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim obycie na alpejskich ścianach. A doświadczenia dziewczynom nie brakuje…

Nina na "Unendliche Geschichte" (fot. Robert Bösch)

Nina na „Unendliche Geschichte” (fot. Robert Bösch)

Barbara Zangerl i Nina Caprez mogą pochwalić się wieloma wysokiej klasy przejściami. Dla przykładu Barbara jest jedyną kobietą, której udało się pokonać Trylogię Alpejską (2013), w tym roku pokonała też jeden z klasyków Cima Ovest di Lavaredo – Bellavistę 8b+ (8c) Alexa Hubera. Natomiast Nina ma na koncie między innymi pierwsze kobiece przejście Silbergeiera 8b+ (2011), tego lata poprowadziła w Rätikonie także słynną Hannibals Alptraum 7c. A partnerem Szwajcarki był sam Marc Le Menestrel.

Brunka
źródło: www.kairn.com, Arc’Teryx
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum