Ukazały się “Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”

Komisja Szkolenia PZA wydała zeszyt szkoleniowy “Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”. Autorami są doświadczeni instruktorzy Wojciech Wajda i Bogusław Kowalski.

Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich

W zeszycie na 114 stronach znajduje się 46 schematów i opisów dróg wspinaczkowych zlokalizowanych na 30 ścianach i graniach (spis treści na końcu). Ponadto rysunki zejść z trudno dostępnych szczytów, a także 3 mapki.

Autorem wszystkich rysunków jest Wojciech Wajda, a w pracy nad opisami doradzali nam: Tomasz Kliś, Dariusz Porada, Marek Pokszan, a także Piotr Drobot, Rafał Kardaś, Andrzej Kłos, Adam Pieprzycki, Karol Witkowski oraz Grzegorz Głazek.

Na końcu zeszytu umieszczono dość obszerny “Poradnik taternika”, w którym w zwięzły sposób opisane zostały zagadnienia związane z zagrożeniami występującymi podczas wspinaczki w Tatrach.

Bogusław Kowalski, instruktor Polskiego Związku Alpinizmu od 1997 roku, posiada uprawnienia trenera II klasy we wspinaczce sportowej oraz instruktora wspinaczki wysokogórskiej. Szef Komisji Bezpieczeństwa Polskiego Związku Alpinizmu. Do jego najlepszych osiągnięć w górach należy zaliczyć nowe drogi w Patagonii Chilijskiej (Trzeci Stopień Wyobcowania, nowa droga na Torre Sur oraz Wielkie Pęknięcie, nowa droga na 1000-metrowej ścianie El Monstruo) oraz na Sfinksie w Cordilliera Blanca (Wyjście z cienia). Ma na koncie wejścia na trzy wieże Torres del Paine: Torre Sur, Torre Central i Torre Norte. Dokonywał także wartościowych przejść w Alpach (najszybsze polskie przejście klasyczne zachodniej ściany Petit Dru) i w Dolomitach (np. Moderne Zeiten, Marmolada).

Laureat nagrody JEDYNKA – za najlepsze polskie przejście wspinaczkowe w 2004 roku – poprowadzenie nowej drogi na najwyższym szczycie w masywie Torres del Paine w Patagonii. Dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY, w kategorii alpinizm.

Publikował w największych czasopismach zagranicznych między innymi w „Alpinist”, „AAJ”, „Climb”, „Desnivel”, „High, Rock&Ice”. Członek redakcji kwartalnika „Taternik” oraz felietonista GÓR.

Wojciech Wajda, znany jako Dozent. Szkoli nieprzerwanie od 1988 (skałki, Tatry lato i zima, kursy instruktorskie, unifikacje). Oprócz licznej grupy początkujących wyszkolił też (jako asesor) kilkunastu instruktorów. Młodszy instruktor (1988), instruktor (1990), od 1994 – po zmianie stopni – instruktor alpinizmu. Posiada państwowe uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej i wysokogórskiej oraz francuski stopień Initiateur alpinisme 2eme degre i uprawnienia ekiperskie PZA.

Ma na koncie kilkadziesiąt nowych dróg skałkowych w Sokolikach i Rudawach (sporo bez asekuracji). Mimo gnębiących go kontuzji, ciągle się „rusza”, nie tylko wspinaczkowo, również uprawiając narciarstwo alpejskie i skituring.

Autor rysunków do przewodnika Skałki Wzgórza Sokolik i internetowego przewodnika po Sokolikach i Rudawach, a także haseł o sprzęcie w Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu.

Współautor (z Arturem Sobczykiem) przewodnika “Góry Sokole”. Jego teksty ukazywały się w GÓRACH, „Taterniku” i „Taterniczku”. Regularnie publikuje na stronach internetowych materiały szkoleniowe, głównie na tematy dotyczące sprzętu i asekuracji.

Spis treści:

3. Od autorów
6. Zasady uprawiania taternictwa w parkach narodowych
7. Objaśnienia znaków topograficznych
9. Mapa rejonu Morskiego Oka – ogólna
10. Mapa rejonu Morskiego Oka – szczegółowa
11. Grań od Wrót Chałubińskiego i Zadni Mnich
13. Cubryna
15. Mnich
19. Ściana czołowa Filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego
21. Grań Mięguszowieckich Szczytów
25. Mięguszowiecki Szczyt Wielki
28. Mięguszowiecki Szczyt Pośredni
30. Żabi Szczyt Niżni
33. Grań Żabich Wrótek
34. Żabi Kapucyn
40. Żabi Mnich
42. Ściana czołowa Filara Kopy Spadowej
44. Niżne Rysy
47. Żabia Turnia Mięguszowiecka
47. Wołowa Turnia
54. Żabi Koń
55. Mapa ogólna Tatr Słowackich·
56. Szarpane Turnie
57. Galeria Gankowa
62. Ganek
64. Batyżowiecki Szczyt
66. Gerlach
69. Jaworowy Szczyt
71. Ostry Szczyt
74. Mały Lodowy (Široká veža)
76. Żółta Ściana
78. Lodowa Kopa (Mały Lodowy)
82. Baranie Rogi
84. Łomnica
86. Kieżmarski Szczyt
89. Niezbędnik taternika

Pozycja jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Standardy wspinaczkowe a standardy wydawnicze [12]
    Jest szósta rano. Waśnie zakończyłem lekturę. Doliczyłem się kilku błędów…

    12-08-2015
    $więty