22 sierpnia 2015 15:16

Rosyjskie służby wznowiły poszukiwania na Elbrusie

Jak podaje RIA Novosti dzisiaj rano została wznowiona akcja poszukiwacza na Elbrusie. W niedzielę 16 sierpnia zaginęła tam trójka polskich wspinaczy. Dotychczas odnaleziono ciała dwóch zaginionych (w tym kierownika wyprawy). Los trzeciego wspinacza jest nieznany.

Elbrus

Elbrus

Zaginieni trzej polscy wspinacze oddzielili się w niedzielę 16 sierpnia od reszty polskiej grupy (cała zorganizowana grupa z Polski liczyła 6 osób). W zdobywaniu szczytu towarzyszył im jeszcze jeden rosyjski wspinacz. Ok. godz. 8:00 rano tego samego dnia wezwano pomoc i została uruchomiona akcja ratunkowa. Rosjanin, towarzyszący przez jakiś czas trzem zaginionym, jak i trójka wspinaczy z polskiej grupy, zdołali o własnych siłach zejść na dół, a los pozostałej trójki był nieznany.

Niestety, akcja ratunkowa z udziałem śmigłowców nie była możliwa ze względu na złą pogodę. Dopiero we wtorek, 18 sierpnia, ze śmigłowca dostrzeżono na wysokości ok. 5400 metrów ciała dwóch zaginionych wspinaczy, które ewakuowano w środę. Niestety poszukiwania (z udziałem śmigłowca) trzeciego Polaka musiały, ze względu na złą pogodę, zostać zawieszone aż do dzisiaj.

Bardzo trudne warunki na Elbrusie (fot. Denis Urubko)

Bardzo trudne warunki na Elbrusie (fot. Denis Urubko)

W międzyczasie, 20 sierpnia, na wysokość 5300 m dotarł Denis Urubko, niestety warunki były wyjątkowo niesprzyjające i jego wysiłki również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Nie odnaleziono zaginionego Polaka.

Mysza

Źródło: RIA Novosti, Denis Urubko

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum