31 sierpnia 2015 11:04

Eiger Dreams – Sasha DiGiulian i Carlo Traversi na topie Magic Mushroom

Pierwotnym celem Sashy DiGiulian i Carlo Traversiego była Paciencia 8a, uchodząca za najtrudniejszą drogę owianej sławą północnej ściany Eigeru (pierwsze klasycznie przejście Stephan Siegrist i Ueli Steck, 2008). Jednak po kilku tygodniach koszmarnej pogody i wielu próbach zespół zdecydował się na zmianę planów…

Sasha i Carlo na topie "Magic Mushroom" (fot. adidas Outdoor)

Sasha i Carlo na topie “Magic Mushroom” (fot. adidas Outdoor)

Paciencia zastąpiona została przez Sashę i Carlo równie głośną linią północnej ściany Eigeru, biegnącą na prawo od pierwotnego celu – Magic Mushroom (7c+, 20 wyciągów), wytyczoną w 2007 roku przez Christopha Hainza i Rogera Schali, a uklasycznioną dwa lata później przez Stephana Siegrista, Ralpha Webera i Thomasa Theurillata (po skończeniu drogi na słynnym grzybie cała trojka oddała skok B.A.S.E.).

Po trzech dniach, 29 sierpnia Sasha DiGiulian i Carlo Traversi stanęli na topie Magic Mushroom jako pierwsi Amerykanie. Sasha zrobiła też pierwsze kobiece przejście drogi.

Sasha DiGiulian na pn. ścianie Eigeru (fot. adidas Outdoor)

Sasha DiGiulian na pn. ścianie Eigeru (fot. adidas Outdoor)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że znakomite przejście na Eigerze zrobiła wiele lat wcześniej, w 2003 roku, Ines Papert. Niemka w zespole z Hansem Lochnerem dokonała wówczas pierwszego jednodniowego powtórzenia Symphonie de Liberté (8a) Roberta Jaspera.

DiGiulian i Traversi to wspinacze sportowi z najwyższej półki i, jak się okazuje, bardzo zgrany zespół górski. Podobne sukcesy w górach Amerykanka odnosiła także z Edu Marinem, z którym pokonała między innymi Bellavistę Alexandra Hubera na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo i Viaje de Los Locos na Sardynii.

Brunka
źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum