Climbing Technology 2016 – co nowego w kolekcji

Czy da się zrewolucjonizować rynek sprzętu outdoor? Przedstawiciele branży, którzy zadają sobie to i podobne pytania, spotkali się w niemieckim Friedrichshafen na corocznej imprezie targowej. Pośród dziesiątek stoisk i tysięcy produktów nie mogło zabraknąć włoskiej marki Climbing Technology.

CT może się kojarzyć z innowacyjnym podejściem do tematu sprzętu wspinaczkowego, bodaj najbardziej jaskrawym przykładem jest Click Up, czyli przyrząd asekuracyjny z rodziny półautomatów, ciekawa alternatywa dla Gri-Gri oraz Alpine Up, będący jego twórczym rozwinięciem dedykowanym wspinaczce wielowyciągowej.

Czym zaskoczy CT? Wygląda na to, że CT w kolejnym sezonie włączy się do walki w wyścigu tradycyjnych kubków asekuracyjnych. Nowość z działki wielofunkcyjnych asekuracyjnych, o której przeczytacie poniżej, nie pozwala przejść obojętnie. Nie jest to z resztą jedyna nowość w kolekcji włoskiego producenta, który w tym sezonie świętować będzie 30-lecie istnienia.

prawdziwym hitem w ofercie CT ma szanse stać się BE UP

prawdziwym hitem w ofercie CT ma szanse stać się BE UP

***

Karabinki i ekspresy

W nowych ekspresach, które trafią do sprzedaży w przyszłym sezonie, w oczy rzuca się najbardziej z pozoru niezbyt istotny element, czyli gumowa nakładka stabilizująca dolny karabinek. CT stara się o patent na nowy typ wykończenia – nowe gumki, które wizualnie i praktycznie okalają większą część karabinka, a przede wszystkim chronią taśmę przed przetarciami i zużyciem. Zniknęła niestety oparta na „agrafkowych” karabinkach seria PASSION PRO, a słowo „pasja” pojawia się jedynie we wstępniaku do nowego katalogu.

Pillar Pro

Pillar Pro

Sporego liftingu doczekała się seria NIMBLE (teraz NIMBLE EVO). Odchudzono karabinki, stosując lekką konstrukcję podwójnego T (w przekroju) – cały ekspres w wersji z dyneemą waży 98 g (to ponad 10% mniej niż stara wersja). Kolorystycznie – zimną stal kojarzoną z CT zastąpiła zieleń tworząc miły dla oka kontrast.

NIMBLE EVO

NIMBLE EVO

Bez zmian za to pozostała seria karabinków i ekspresów FLY-WEIGHT PRO/ALPINE, która jest reprezentantem mody na odchudzanie we wspinaczce wielowyciągowej (ekspres z 12 cm taśmą waży tylko 54 gramów!), nie licząc oczywiście gumowych stringów. Pewnych rzeczy po prostu udoskonalać nie trzeba.

Niewielkie zmiany wprowadzono za to w najlżejszej serii karabinków sportowych oraz zbudowanych na ich bazie ekspresów – AERIAL. Poza zmianą zamka (zapewniającego lepszą kontrolę uchwytu karabinka), dodano ekspres z 25 mm poliamidową taśmą – w domyśle idealne rozwiązanie do pracy na drodze sportowej. „AERIALE” pozostają najwyższą półką nie tylko wśród ekspresów CT. Kwestią gustu pozostaje błękit – wiodąca barwa tej serii.

AERIAL PRO

AERIAL PRO

Stanowiące trzon oferty CT w grupie karabinków zakręcanych serie CONCEPT oraz AXIS pozostały niezmienione. Przeprojektowano jednak karabinki z serii PILLAR EVO, która ewoluowała w PILLAR PRO. Poprawiono znacznie osiągi jeśli chodzi o siły działające poprzecznie na karabinek – wynik 12 kN zamiast poprzednich 8kN i 10kN to dość znaczący skok jakościowy poprawiający i tak już niezły produkt.

Asekuracja

Sztandarowym produktem spod znaku Climbing Technology jest CLICK UP, opatentowany i produkowany we włoskiej fabryce CT. Co można było przewidzieć, na sezon 2015 nie przewidziano żadnych zmian w produkcie. Kolorystyczny przełom nie ominął za to bardziej masywnego odpowiednika CLICK UP-a dedykowanego wspinaczce na podwójnej linie – ALPINE UP. Zamiast gustownego połączenia szarości i pomarańczy mamy stylowy błękit, który odróżnia wizualnie przyrząd od typowego sprzętu do robót wysokościowych.

CLICK UP

CLICK UP

Jak już wspomniałem, prawdziwym hitem w ofercie CT ma szanse stać się BE UP – wielofunkcyjny przyrząd asekuracyjny, w którym skupiono się na poprawieniu podstawowych funkcjonalności kubka. Z jednej strony ułatwiono przesyłanie liny, pogłębiając korpus i wyposażając go w wycięcia trzymające na miejscu karabinek, z drugiej ułatwiono pracę na górnym stanowisku – dotyczy to zwłaszcza lin najcieńszych, które w podobnych przyrządach wykazywały tendencję do krzyżowania się. Dzięki temu BE UP stał się pierwszym przyrządem, który umożliwia asekurację dwóch osób na linach o praktycznie każdej używanej dziś średnicy. Wszystko to sprawia, że urządzenie, niewiele przypominające klasyczny już kubek, zapewne świetnie sprawdzi się do celów sportowych, jak i do klasycznych zastosowań alpinistycznych.

BeUP

BeUP

Uprzęże

Nowością w kolekcji uprzęży jest WALL, lekka, zielono-niebieska uprząż przeznaczona do wspinaczki sportowej, jak i górsko-lodowej. Jak przystało na wszechstronny model, uwzględniono w nim możliwość regulacji, za co odpowiadają cztery aluminiowe klamerki. Wygodę zapewnią szerokie pasy biodrowy i udowe (3D mesh), a dobremu rozmieszczeniu szpeju sprzyjać będzie aż sześć pętli (w tym dwie z tyłu). Wszystko to w sumie nie sprzyja rekordowo niskiej wadze, ale też w uprzężach tej klasy nie jest to istotna przewaga. Poza tym, 355 gramów to całkiem niezły wynik.

Uprząż Wall

Uprząż Wall

WALL produkowana będzie w trzech rozmiarach: XS-S, M-L, L-XL. Jej odpowiednikiem dla kobiet jest różowo-zielona ANTHEA, w której uwzględniono specyficzne dla kobiet rozmiary łącznika, pasa biodrowego oraz pętli udowych.

Uprząż Anthea

Uprząż Anthea

Odświeżeniu uległ topowy sportowy model CT – On Sight. 5 gramów oszczędności na wadze nie rzuca się w oczy tak jak jaskrawa, zielono-pomarańczowa kolorystyka zastępująca żółto-czarną prezencję zeszłorocznego modelu.

Uprząż On Sight

Uprząż On Sight

Jednak trend odchudzania nie objął wszystkich produktów – nowa uprząż ASCENT, przeznaczona do wspinaczki lodowej i tradycyjnej, waży aż 430 gramów (wzrost o 20 gr). nie wszystkie uprzęże zostały odchudzone Podobna miała miejsce w allroundowym modelu Ascent. I tego modelu nie ominęła kolorystyczna rewolucja – nowy ASCENT będzie zielono – pomarańczowy, z wyraziście podkreślonym łącznikiem. Co ważne, ASCENT będzie dostępny także w wersji juniorskiej XXS.

Uprząż Ascent

Uprząż Ascent

Kaski

Znana z kasków rowerowych technologia In-Mould wkroczyła na dobre na rynek ich wspinaczkowych kolegów. W kolekcji CT pojawił się Orion, ultralekki (230 gramów!) kask, którego jak dotąd brakowało w ofercie włoskiej firmy. Materiały takie jak poliwęglan (zewnętrzna skorupa) i pianka EPS są niezrównane, jeśli chodzi o ochronę głowy, zapewniając najniższą możliwą wagę i wysoki komfort. Produkowany będzie w trzech wersjach kolorystycznych i w dwóch rozmiarach.

Kask Orion

Kask Orion

Via Ferraty

Na koniec kilka słów o nowej lonży w ofercie CT – specjalnie dla pasjonatów „żelaznych tras”. Czym wyróżnia się model HOOK-IT? Zdecydowanie konstrukcją karabinków – zaprojektowano i wyprodukowano model z najszerszym jak dotąd prześwitem na rynku. 38 mm zapewni spory komfort przy wpinaniu i wypinaniu się z łańcuchów i stalowych lin via ferrat. Produkt dostępny będzie w wersji czarno-niebiesko-zielonej.

HOOK-IT

HOOK-IT

 ***

Czy BE UP, WALL, HOOK-IT podbiją świat outdooru? Z odpowiedzią na to pytanie trzeba się wstrzymać do przyszłego sezonu i do pierwszych niezależnych testów. Już teraz można jednak powiedzieć, że CT symbolizuje kierunek, w jakim podąża cała branża – odchudzanie czy rosnąca specjalizacja. Zmiany zapowiadają się interesująco, ponadto kilka nowych kolorów na pewno ożywią i odświeżą całą kolekcję wspinaczkowego szpeju.

Tomek Poznański
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum