„Rozciąganie i renowacja” Skalnego Muru

Od lata ubiegłego roku  prowadzę akcję „rozciągania i renowacji” Skalnego Muru w Dolinie Kobylańskiej. Skała ta, przez wiele lat niezbyt popularna, począwszy od 2006 roku za sprawą Tomka Ślusarczyka, a potem Andrzeja Skwirczyńskiego, a także przy udziale kilku innych wspinaczy, stała się całkiem atrakcyjnym zakątkiem w górnej części Doliny. Z czasem jednak sporo dróg, szczególnie tych łatwych, zaczęło wtórnie zarastać. Zjawisko to szczególnie dotknęło tzw. tradowe pasaże, na które nie zaglądał nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą.

Wojtek Bieniek osadza ringi w lewej części Skalnego Muru w Dolinie Kobylańskiej

Wojtek Bieniek osadza ringi w lewej części Skalnego Muru w Dolinie Kobylańskiej

Początkowo moim zamiarem było jedynie oczyszczenie fragmentu skały i otwarcie nowej drogi na prawo od Społeczeństw Owadów Mariusza Biedrzyckiego. Stopniowo jednak – krok po kroku –  „wkręcałem się” w Skalny Mur, czego rezultatem jest odnowa i obicie wielu starych dróg, a także wytyczenie kilku nowych. Osadzanie ringów i stanowisk zjazdowych (przekazanych przez PZA) wykonało kilku renomowanych krakowskich ekiperów.

Prace nie są jeszcze zakończone i mam nadzieję, że stanie się to jesienią, ale większość skały jest gotowa do wspinania. W tej chwili wraz z Tomkiem Ślusarczykiem wprowadzamy ostatnie poprawki na topo Skalnego Muru, które powinno być opublikowane wraz z szerszym opisem w przeszłym tygodniu, tj. po 12 lipca.

W tej chwili wytyczonych i ubezpieczonych w tym rejonie jest ok. 30 dróg, z czego połowa to łatwe wspinaczki w przedziale od IV  do VI+.

Krzysztof Baran

Od Redakcji: topo Skalnego Muru znajdziecie w przewodniku „Jura Południowa” Grzegorza Rettingera.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum