15 lipca 2015 08:48

Ruszyły ataki na Gasherbrumy

Ostatni tydzień to czas świetnej pogody na pakistańskich ośmiotysięcznikach. A ponieważ realny sezon, właśnie ze względu na niesprzyjające warunki, rozpoczął się z małym opóźnieniem, teraz ekipy nadrabiają zaległości.

Kuluar Japoński - najtrudniejszy technicznie fragment drogi normalnej na GI  (fot. www.ferranlatorre.com)

Kuluar Japoński – najtrudniejszy technicznie fragment drogi normalnej na GI (fot. www.ferranlatorre.com)

***

  • Gasherbrum I

Najważniejszymi wiadomościami są nieśmiałe doniesienia o możliwości rozpoczęcia ataku szczytowego na Gasherbrumie I. Na zboczach tej góry nie działają w tym roku żadne wyprawy komercyjne, co zmusiło himalaistów do samodzielnej logistyki.

Dotychczas nie udało się zaporęczować Kuluaru Japońskiego, znajdującego się pomiędzy C2 a C3 i to ma stanowić główną barierę w czasie ewentualnego szturmu, choć zespół tajwański obiecał zaporęczować tę lodową rynnę. Oprócz Tajwańczyków w stronę szczytu wybierają się Francuzi: Yannick Graziani, Ferran Lattore i Thomas Tom, a także pracujący dla nich porter pakistański. Według informacji od tego pierwszego, planują oni zanocować dwa razy w „dwójce”, następnie jedną noc wyżej i na piątek (17 lipca) szturmować. Uczestnictwo w ataku zadeklarował też Nicholas Brice.

  • Gasherbrum II

Na Gasherbrumie II Kinga Baranowska osiągnęła obóz trzeci, gdzie zdążyła już spędzić noc i zadeklarować gotowość do ataku przy odpowiednim oknie pogodowym, a takie – podobnie jak na sąsiedniej górze – szykuje się w piątek.

Kindze towarzyszyć będzie chilijski zespół złożony z Martina Gildemeistera, Rafaela Matte i Tomása Viala, a trudom szturmowego pociągnięcia przewodniczyć będzie wyprawa agencji Kobler & Partner, która zatrudniła szereg porterów wysokościowych. Na drugim z Gasherbrumów panują trudniejsze warunki śnieżne, które mogą dać się we znaki trwającemu właśnie atakowi szczytowemu.

Ostatnie wieści (12 lipca) z wyprawy narciarskiej Olka Ostrowskiego i Piotra Śnigórskiego są następujące: „Pada śnieg spokojnie, lepimy bałwana i rzucamy się śnieżkami :)”. Wcześniej zespołowi udało się zostawić depozyt w obozie drugi – „Grań do C2 robi wrażenie, ale wydaje się do pokonania na nartach!”.

  • Broad Peak

12 lipca trafiły do Polski informacje o postępach duetu Andrzej Bargiel – Dariusz Załuski. Polscy wspinacze osiągnęli obóz II i czują się świetnie. Andrzej, który finalnie ma zamiar zjechać z wierzchołka Broad Peak, wypróbował trasę od dwójki w dół, na której zjazd zmieścił się w 10 minutach (sic!).

Kacper Tekieli
źródło: Northmen, Altitiude Pakistan




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum