27 lipca 2015 15:24

Poszukiwania zakończone – Olek Ostrowski pozostał na zawsze na Gasherbrumie II

Od soboty informowaliśmy o zaginięciu Olka Ostrowskiego podczas zjazdu z obozu drugiego do pierwszego na Gasherbrumie II oraz próbach organizowania i przeprowadzenia akcji poszukiwawczej. Niestety, po godzinie 14 polskiego czasu Jerzy Natkański z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki przekazał najgorszą z możliwych informację o zakończeniu poszukiwań.

Na profilu FB Fundacji możemy przeczytać komunikat Jerzego Natkańskiego:

Po kontakcie z bazą pod Gasherbrumem II informuję, że dziś po godzinie 14. czasu polskiego, ekipa poszukująca Olka Ostrowskiego wróciła do bazy. Teren zaginięcia polskiego ski-alpinisty został przeszukany, niestety nie znaleziono jego śladów. Ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe, akcja nie będzie kontynuowana.

Łączymy się w smutku z rodziną i przyjaciółmi Olka ….
Zarząd Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

olek-ostrowski-gasherbrum-fot-piotr-drozdz

Wczoraj, 26 lipca grupa HAPsów (High Altitude Porter) wyszła z bazy w celu odnalezienia Olka pomiędzy obozem drugim a pierwszym, gdzie zaginął. Dzisiaj ekipa poszukiwawcza wróciła do bazy nie znajdując śladów. Warunki terenowe i pogodowe zadecydowały o tym, że akcja HAPsów nie będzie powtórzona.

Gasherbrum II z przybliżonymi lokalizacjami obozu II oraz drogi zejściowej do obozu I. Czerwonym kółkiem zaznaczono lodowiec ze szczelinami - prawdopodobne miejsce wypadku

Gasherbrum II z przybliżonymi lokalizacjami obozu II oraz drogi zejściowej do obozu I. Czerwonym kółkiem zaznaczono lodowiec ze szczelinami – prawdopodobne miejsce wypadku

Również wczoraj do bazy dotarli Andrzej Bargiel i Darek Załuski z zamiarem wsparcia działań poszukiwawczych. Jednak zgodnie z ostatnią informacją również Andrzej i Darek nie będą kontynuowali poszukiwań.

Z wielkim bólem serca przekazujemy wyrazy najwyższego współczucia dla rodziny i przyjaciół. Skromna i pełna radości i optymizmu twarz Olka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Redakcja wspinanie.pl

***

25 lipca, podczas zjazdu na nartach po próbie zdobycia Gasherbruma II zaginął Olek Ostrowski.

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śnigórski)

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śnigórski)

Olek Ostrowski, 27 lat, pochodzi z Wetliny (Bieszczady), ratownik GOPR, instruktor narciarstwa, członek KW Kraków. W 2012 roku samotnie zjechał północną ścianą Piku Lenina (7134 m), dwa lata później jako pierwszy Polak zjechał na nartach południowo-wschodnią ścianą Kazbeku (5047 m).

W 2014 roku zorganizował jednoosobową wyprawę w Himalaje, podczas której samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu zdobył szczyt Cho Oyu (8201 m), a następnie zjechał z niego na nartach. Był to pierwszy zjazd na nartach z tej góry dokonany przez Polaka. Dodatkowo także polski rekord wysokości zjazdu na nartach. Za to osiągnięcie otrzymał wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas „Kolosów” oraz nagrodę w konkursie TRAVELERY.

Gasherbrum II

Gasherbrum II (8035 m ) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski działali na górze od początku lipca. Zespół wspinał się drogą normalną, czyli drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowo-zachodnim żebrem. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Olek i Piotr atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Po dwóch dniach zespół dotarł do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na szczyt, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu musieli zawrócić z wysokości ok. 7600 m.

Zespół zdecydował o wycofywaniu się do niższych obozów na nartach. Olek zaginął 25 lipca, podczas zjazdu z obozu drugiego do jedynki, najprawdopodobniej wpadł z lawiną do szczeliny.

Tego samego dnia podjęto działania zmierzające do wysłania w rejon zaginięcia śmigłowca, jednak warunki atmosferyczne nie pozwoliły na start maszyny, także w kolejnych dniach.

W bazie pod Gasherbrumem zorganizowano grupę HAPsów (High Altitude Porter), którzy wyruszyli w rejon zaginięcia. Wspinacze Ci prowadzili od 26 lipca poszukiwania Olka w rejonie zaginięcia.

***

Gasherbrum II 8035 – Ski Expedition 2015Wyprawa Olka Ostrowskiego i Piotra Śnigorskiego – Gasherbrum II – 8035 Ski Expedition 2015 – została zorganizowana dzięki ogromnemu wsparciu społeczności internetowej. Budżet całego przedsięwzięcia to ok. 80 tys. zł. Olek i Piotr poprosili Internautów o połowę tej kwoty, czyli 40 tys. Udało im się zebrać ponad 50 tysięcy.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Partnerstwo? [74]
    Post anonimowego użytkownika został usunięty gdyż naruszał zasady dyskusji na…

    28-07-2015
    darko321