25 lipca 2015 15:55

Pasja (350 m, VIII) – nowa droga na Młynarczyku

W dniu 10.07.2015 zespół w składzie Piotr “Sztabowy” Sztaba oraz Michał „Mischa” Brożyna poprowadzili nową drogę na Młynarczyku – powstała Pasja (350 m, VIII). Na drodze osadzonych zostało 13 przelotów na czterech nowych wyciągach (9 przelotów zamontowaliśmy ze zjazdu, a 4 prowadząc od dołu). O drodze opowiada Michał Brożyna.

Zespół u stóp Młynarczyka - Michał Brożyna (z przodu) i Piotr Sztaba (fot. Michał Brożyna)

Zespół u stóp Młynarczyka – Michał Brożyna (z przodu) i Piotr Sztaba (fot. Michał Brożyna)

***

Pomysł na tę linię zrodził się w trakcie długich i wyczerpujących prac reekpierskich prowadzonych przez nas na Młynarczyku na drogach Szewska Pasja i VO2max. Drodze poświęciliśmy 7 wyjazdów rozłożonych na 3 lata :) – taki masywny nakład czasu i prac są prostą funkcją piękna i magii Młynarczyka. Poza tym bardzo często na drodze stawały przed nami obiektywne trudności: alkohol, kobiety, upał, deszcze, ogólna słabość zespołu oraz za krótka lina :).

Piotr Sztaba kończy 3. wyciąg "Pasji" (fot. Michał Brożyna)

Piotr Sztaba kończy 3. wyciąg “Pasji” (fot. Michał Brożyna)

Podczas prac reekiperskich dzięki wsparciu akcji „Tatry bez młotka” oczyściliśmy ww. drogi, wymieniona została na nich asekuracja (1:1 – wszystkie jaskiniowe spity zostały zastąpione wklejanymi ringami montowanymi na kleju). Przy pracach pomogli nam Łukasz „Zetor” Depta, Kuba Jaworski, Mariusz Kopacki, Tomek „Pęcherz” Lewandowski – Dzięki Chłopaki!!!

Trudności na wyciągach Pasji układają się w następująco: L1: VII- (45m), L2: IV+ (50m), L3: VII+ (35m), L4: VII+ (30m), L5: V+ (25m), L6: VI+ (25m), L7: VII- (35m), L8: VI+ (30m), L9: VIII (40m), L10: VII (40m) – przy czym mając linę 60 m można połączyć wyciągi L4 i L5.

Michał na 3. wyciągu "Pasji" (fot. Piotr Sztaba)

Michał na 3. wyciągu “Pasji” (fot. Piotr Sztaba)

Piotr Sztaba na 8. wyciągu "Pasji", tzw. Czerwone zacięcie (fot. Michał Brożyna)

Piotr Sztaba na 8. wyciągu “Pasji”, tzw. Czerwone zacięcie (fot. Michał Brożyna)

Jak widać, Pasja oferuje szczyt tatrzańskich możliwości sprzed około 35 lat i jest prostowaniem śmiałego pomysły taternickiego tj. Szewskiej Pasji (Pankiewicz/Wolf 1975 VI A3, pierwsze przejście klasyczne Korczak/Sztaba 1994). Jednak warto pamiętać o tym, że pokonanie kluczowych trudności nie gwarantuje wejścia na szczyt – o czym często dowodzi chaotycznie pozostawiany przez zespoły sprzęt na „łatwiejszych” wyciągach. Nie mamy wątpliwości, że Pasja jest ambitną górską wspinaczką śmiało prowadzącą po tatrzańskich perciach. Mimo swoich niewygórowanych trudności technicznych wymaga zaangażowania i górskiego doświadczenia, które szczególnie przydaje się podczas zjazdów tą linią.

Do przejścia drogi wystarczy posiadanie liny 2x50m, zestaw mechaników (BD 0.3 – 3.0: jak zawsze w górach warto mieć ze sobą ze cztery mikrofriendy, mechanik 3.0 nie jest obligatoryjny, ale przydaje się na trzech wyciągach, więc warto go ze sobą zabrać) i kości (1-10).

Topo drogi "Pasja" autorstwa Piotra Sztaby i Michała Brożyny, Młynarczyk (fot. i opracowanie Piotr Sztaba)

Topo drogi “Pasja” autorstwa Piotra Sztaby i Michała Brożyny, Młynarczyk, tutaj topo w pełnej rozdzielczości (fot. i opracowanie Piotr Sztaba)

Michał Brożyna
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Trudności na Szewskiej Pasji - awans przez lata [19]
    Cześć Widzę, iż trudności na Szewskiej Pasji stale awansują. Na…

    25-07-2015
    kali