26 lipca 2015 10:18

Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrumie II

Wczoraj, podczas zjazdu na nartach po próbie zdobycia Gasherbruma II zaginął Olek Ostrowski. Trwa akcja poszukiwawcza. 

Przebieg drogi normalnej na Gasherbrum II

Przebieg drogi normalnej na Gasherbrum II

Gasherbrum II (8035 m ) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski działali na górze od początku lipca. Wspinali się drogą normalną, czyli drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowo-zachodnim żebrem. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Olek i Piotr atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Po dwóch dniach zespół dotarł do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na szczyt, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu musieli zawrócić z wysokości ok. 7600 m.

Zespół zdecydował o wycofywaniu się do niższych obozów na nartach. Ze szczątkowych doniesień z bazy wynika, że Olek zaginął 25 lipca podczas zjazdu z obozu drugiego do jedynki, najprawdopodobniej wpadł do szczeliny.

Już wczoraj podjęto działania zmierzające do wysłania w rejon zaginięcia śmigłowca, jednak warunki atmosferyczne i późna pora dnia nie pozwoliły na start maszyny.

W bazie pod Gasherbrumem zorganizowano grupę HAPsów (High Altitude Porter), którzy wyruszyli w rejon zaginięcia. Dzisiaj wspinacze Ci prowadzą poszukiwania Olka w rejonie zaginięcia.

Oficjalny komunikat wyprawy, opublikowany dzisiaj ok. godz. 12:00 brzmi:

W dniu wczorajszym podczas zjazdu z C2 do bazy Olek Ostrowski zaginął. Piotr Śnigórski zjechał do bazy i wezwał pomoc. Trwa akcja poszukiwawcza.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum