18 lipca 2015 22:53

Jain Kim i Gautier Supper najlepsi na Pucharze Świata w Briançon!

Koreanka Jain Kim i Francuz Gautier Supper zwyciężyli w drugiej edycji Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie rozegranej w Briançon.

Finalistki Briançon

Finalistki Briançon

Jain Kim idzie po zwycięstwo w Briançon

Jain Kim idzie po zwycięstwo w Briançon

Rywalizację na długiej i urozmaiconej drodze rozpoczęły panie. Niestety w finale nie dane było nam zobaczyć Miny Markovic. Słowenka dostała się do finałowej ósemki, ale z rywalizacji wyeliminowała ją kontuzja nogi. Jej rywalizacja z Koreanką Jain Kim jest zawsze ozdobą finałów. Zawiedli się także Ci, którzy oczekiwali na niesamowitą Janję Garnbret. 16-latka, Wicemistrzyni Europy sprzed tygodnia, nie zdecydowała się na start w tej edycji Pucharu.

Jessica Pilz o włos od złotego medalu w Briançon

Jessica Pilz o włos od złotego medalu w Briançon

W tej sytuacji 100-procentowym faworytem zawodów była Jain Kim. Koreanka nie zawiodła, ale jej zwycięstwo nie było łatwe i powalające, do czego przyzwyczaiła nas w ubiegłym sezonie. Niewiele zabrakło, by to młodziutka Jessica Pilz zwyciężyła. Obie zawodniczki osiągnęły ten sam chwyt, a o wyniku zadecydował wynik z półfinału. Po raz kolejny świetnie wspinała się także 18-letnia Belgijka Anak Verhoeven, która wywalczyła trzecią pozycję.

Wyniki pań:

 1. KIM Jain KOR 47+
 2. PILZ Jessica AUT 47+
 3. VERHOEVEN Anak BEL 46+
 4. BECERRA Mathilde FRA 45+
 5. OTA Risa JPN 44+
 6. FAKHRITDINOVA Dinara RUS 43+
 7. MILLER Delaney USA 8
 8. MARKOVIC Mina SLO 1
Miejsce, w którym Ramon Juliana Puigblanque poległ w półfinałach

Miejsce, w którym Ramon Juliana Puigblanque poległ w półfinałach

Zaskoczeniem w męskim składzie finałów był brak Mistrza Europy sprzed tygodnia, Hiszpana Ramona Juliana Puigblanque. Ten niezwykle utytułowany i doświadczony zawodnik poślizgnął się w półfinale i zawody skończył na 26. miejscu.

Finaliści w Briançon

Finaliści w Briançon

Rywalizację męską rozpoczął zatem w pięknym stylu Sean McColl. Kanadyjczyk wspinał się dynamicznie i bardzo szybko. Po zaledwie 3 minutach był przy 42 chwycie długiej, efektownej i kluczącej po ścianie drogi. Wydawało się, że już, już będzie witał się z gąską, ale wypompowany poślizgnął się.

Sean McColl na no handzie w środku drogi

Sean McColl na no handzie w środku drogi

Potem mieliśmy nadzieję, że kolejni zawodnicy będą odkrywali tajniki końcówki drogi, a widzowie czekali na zapowiadaną przez Adama Pustelnika (szef routesetterów) wyjątkową wpinkę z nosa na samym końcu…

Z kolejnych czterech zawodników (Ghisolfi, Fakirianow, NakanoDesgranges i Ondra), jedynie Japończyk Minoru Nakano urobił o jeden chwyt więcej, a młody Dmitrij Fakirianow wyrównał wynik Kanadyjczyka. Jeden z tradycyjnych faworytów zawodów, Adam Ondra, wspinał się w sumie dość nerwowo i poślizgnął się stosunkowo nisko (zajął ostatecznie 7. miejsce).

Na scenę wkroczył Jakob Schubert, głodny pierwszego pucharowego zwycięstwa w tym roku. Austriak jednak również popełniał duże błędy. Mimo tego wyrównał wynik Fakirianowa i wywalczył brązowy medal.

Gautier Supper w walce o złoto

Gautier Supper w walce o złoto

Na koniec gospodarze zawodów mieli jednak właściwy finał. Z drogą zmierzył się bowiem Gautier Supper. Francuz wykonał swoje zadanie w 100%. Przeszedł miejsce, które zrzucało jego rywali i niesiony dopingiem rodaków pewnie wspinał się dalej. Niestety nie dotarł do końca drogi, więc nie zobaczyliśmy zapowiadanej przez Adama wpinki, ale myślę że routsetterzy i tak dostaną pochwały od Francuzów…

Gautier Supper już pewny zwycięstwa, w tle wspomniany nos na końcu drogi

Gautier Supper już pewny zwycięstwa, w tle wspomniany nos na końcu drogi

Wynik finałów:

 1. SUPPER Gautier FRA 49+
 2. NAKANO Minoru JPN 43+
 3. SCHUBERT Jakob AUT 42+
 4. FAKIRIANOV Dmitrii RUS 42
 5. MCCOLL Sean CAN 42
 6. GHISOLFI Stefano ITA 41
 7. ONDRA Adam CZE 40
 8. DESGRANGES Romain FRA 31

Nasi reprezentanci nie startowali w Briançon.

Pełne wyniki i filmową powtórkę finałów i półfinałów znajdziecie na specjalnej stronie wspinanie.pl.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum