18 lipca 2015 10:45

Fala upałów zbiera żniwo na Mont Blanc. Droga normalna niewskazana

W związku z falą upałów bardzo znacznie wzrosło zagrożenie lawinami kamiennymi w Alpach. W czwartek miał miejsce kolejny śmiertelny wypadek na drodze normalnej na Mont Blanc. Władze zalecają omijanie tej najpopularniejszej drogi na najwyższy szczyt Alp.

Wspinacze trawersujący Grand Couloir na drodze normalnej na Mont Blanc

Wspinacze trawersujący Grand Couloir na drodze normalnej na Mont Blanc

Wypadek miał miejsce w czwartek, 16 lipca tuż przed 5 rano w Grand Couloir. 59-latek z partnerem wyruszyli w nocy z Col de Voza (1653 m), by dostać się do schronu Goûter (3835 m). W Grand Couloir wspinacz został śmiertelnie uderzony lawiną kamienną, jego partner zdołał się schronić.

Grand Couloir (Couloir du Gouter), fot. fot. fondation-petzl.org

Grand Couloir (Couloir du Gouter), fot. fot. fondation-petzl.org

Grand Couloir to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze normalnej na Mont Blanc. Rocznie przechodzi przez niego ok. 30-40 tys. osób. Średnio dochodzi tam do prawie 14 wypadków rocznie, w tym ok. 3 śmiertelnych. W 2011 roku zginął w tym miejscu Wojciech Kozub. Rozważa się wybudowanie w tym miejscu kładki, która miałby uchronić wspinaczy przed skutkami niezwykle częstych tam lawin kamiennych.

Dodatkowo, obecnie ryzyko zwiększyło się znacznie w związku z falą upałów. Temperatury powyżej zera są obecnie do wysokości 4800 metrów i następuje rozmrażanie luźnych skał, co sprawia wyjątkowe częste uwalnianie się lawin kamiennych. Grand Couloir znajduje się na wyskości 3300 m. W związku z tym nawet wczesne wyjście nie gwarantuje bezpiecznego przejścia przez ten odcinek drogi normalnej.

Tutaj film z 2011 roku:

Prefekt Haute-Savoie, Georges-François Leclerc i mer Saint-Gervais, Jean-Marc Peillex, zalecają by “alpiniści pragnący zdobyć Mont Blanc drogą normalną (…) przesunęli wejście.”. Również firmy przewodnickie z Chamonix na razie zawiesiły prowadzenie klientów tą drogą.

Mysza

Źródła: AFP, chamonix.net

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum