9 lipca 2015 16:51

Edu Marín i Francisco Marín rodzinnie na Orbayu

To co wymarzył sobie dwa lata temu, udało mu się zrealizować 5 lipca tego roku. Hiszpan Edu Marín poprowadził Orbayu (8c, 510 m), biegnącą zachodnią ścianą Naranjo de Bulnes (Picos de Europa).

Zgrany wspinaczkowy duet - Edu Marín  z ojcem Francisco (fot. (Marc Subirana)

Zgrany wspinaczkowy duet – Edu Marín z ojcem Francisco (fot. (Marc Subirana)

Hiszpanowi podczas prowadzenia partnerował ojciec Francisco Novato Marín (63 lata), który – jak mówi Edu – zawsze wznosi do zespołu spokój i dużo pozytywnej energii. Edu i Francisco to zresztą już całkiem zgrany duet wspinaczkowy, w ubiegłym roku zapisali na konto Pan Aromę 8c Alexa Hubera na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo.

Taniec na "Orbayu" (fot. Marc Subirana)

Taniec na „Orbayu” (fot. Marc Subirana)

„Adrenalina i sportowy niepokój, podobny do tego, jaki towarzyszy podczas startu w Pucharze Świata” – tak o swoim nastawieniu przed wejściem w ścianę mówił Edu Marín. Nic dziwnego, w końcu Orbayu to jedna z najbardziej wymagających wielowyciągowych dróg świata. Wytyczyli ją w 2009 roku baskijscy bracia Iker i Eneko Pou wyceniając kluczowy, piąty odcinek (w sumie droga liczy 13 wyciągów) na 8c+/9a.

W 2011 roku Orbayu powtórzyli, najpierw Nico Fravresse, a niedługo później Adam Pustelnik. Przy okazji korekty doczekał się kluczowy wyciąg, który Nico i Adam odczuli jako łatwiejszy, oscylujący gdzieś w okolicach 8c. W ubiegłym roku z przejścia Orbayu cieszył się Cédric Lachat.

Edu Marín postawił tego lata na wspinanie w górach. W swoim alpejskim projekcie zaznaczył między innymi Digital Crack 8a na Arete des Cosmiques i Voie Petit 8b na Grand Capucin.

Brunka
źródło: www.desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum