24 lipca 2015 09:23

Latent Core, jak “dni zmieniają się w dekady”

Latent Core to historia powrotu na projekt sprzed 25 lat lat i spotkania ludzi, których dzieli prawie dokładnie taka różnica wieku – Conrada Ankera i Davida Lamy.

Wspinanie na Latent Core w Zion

Wspinanie na Latent Core w Zion

52-letni Conrad Anker to jedna z ważnych postaci amerykańskiego alpinizmu. Autor świetnych przejść w Ameryce, Himalajach i na Antarktydzie. Brał udział w wyprawie, która odnalazła ciało George’a Moallory’ego. Jego spotkanie w Parku Narodowym Zion z 24-letnim Davidem Lamą, wspinaczem, który mimo ogromnych osiągnięć w wspinaniu skałkowym i sportowym, zwrócił się w stronę alpinizmu jest związane z planowanym wspólnym projektem wysokogórskim. Conrad i David postanowili razem przedtem się powspinać.

David Lama i Conrad Anker podczas wspinaczki na Latent Core, 450m, 5.11 A1, maj 2015 (fot. James Q Martin / Red Bull Content Pool)

David Lama i Conrad Anker podczas wspinaczki na Latent Core, 450m, 5.11 A1, maj 2015 (fot. James Q Martin / Red Bull Content Pool)

Uderzyli na projekt znajdujący się na Temple of Sinawava, a rozpoczęty 25 lat wcześniej (!) przez Conrada Ankera i Douga Heinricha. W ścianie po tej próbie sprzed ćwierć wieku wisiała jeszcze stara lina zostawiona przez zespół, który zamierzał wrócić za kilka dni… Anker mówi:

Dni zmieniły się w tygodnie, tygodnie w miesiące, miesiące w lata, a lata w dekady.

Ale tym razem powiedzenie “co się odwlecze, to nie uciecze” sprawdziło się i zespół Anker-Lama pokonał 450-metrową piaskowcową ścianę wytyczając Latent Core (5.11 A1).

Czekamy na ciąg dalszy w górach wysokich… :)

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum