7 lipca 2015 11:55

Barbara Zangerl sięga po słynną Bellavistę

Po słynną Bellavistę (8c)* sięgnęła wczoraj Barbara Zangerl. Towarzyszył jej Christian Winklmair. Na swoim profilu FB Austriaczka napisała: „Jestem super szczęśliwa, że udało mi się skończyć mój projekt. To był wielki dzień, osiągnęliśmy wierzchołek o 2.00 nad ranem”.

Radość po zrobieniu "Bellavisty" (fot. arch. B. Zangerl)

Radość po zrobieniu “Bellavisty” (fot. arch. B. Zangerl)

Bellavista na północnej ścianie Cima Ovest to jeden z wielkich klasyków Dolomitów. Drogę w samotnej wspinaczce zimą 1999 roku (A4) wytyczył Alexander Huber, a uklasycznił dwa lata później w lipcu 2001 roku. Kluczowy wyciąg wycenił na 8c, co oznaczało, że w alpejskiej ścianie pojawiła się pierwsza tak trudna linia. Ten kluczowy wyciąg na drodze Niemiec określił później jako „najstraszniejszy w swojej karierze”. Pierwszy w 2002 roku Bellavistę powtórzył Włoch Mauro Bubu Bole.

Tre Cime di Lavaredo, Dolomity (fot. Jacopo Larcher)

Tre Cime di Lavaredo, Dolomity (fot. Jacopo Larcher)

Takich wspaniałych momentów jak ten na szczycie Cima Ovest (notabene pierwsze kobiece przejście Bellavisty należy do Amerykanki Sashy DiGiulian, 2013) Barbara przeżywała w przeszłości przynajmniej kilka. Austriaczka jest jak dotąd jedyną kobietą, której udało się pokonać Trylogię AlpejskąEnd of Silence, Silbergeier i Des Kaisers neue Kleider. Równie duże odnosi sukcesy odnosi na drogach sportowych (świetnie radzi sobie także w tradach). Dla przykładu, czerwiec tego roku to w jej wykonaniu między innymi trzy drogi 8c; Schwarzer Schwan 8c w Armelenwand, Nobody is perfect 8c w Bürs i Helel Ben Schachar 8c/c+ w Vorarlbergu.

*Obecnie sugeruje się dla Bellavisty trudności około 8b+, co może wynikać z  kruszyzny, a co za tym idzie zmiany charakteru chwytów. Dalej poszedł sam Alex Huber, który miał kiedyś zasugerować świadomą ingerencję w skałę. Jednak bez względu na wycenę, Bellavista uchodzi za wyjątkowo wymagającą drogę, stawiającą przed wspinaczem mentalne wyzwanie. Niektóre wyciągi – co podkreśla także Barbara Zangerl – są naprawdę niebezpieczne.

10 wyciągów "Ballavisty" (fot. arch. A. Huber)

10 wyciągów “Ballavisty” (fot. arch. A. Huber)

Brunka
źródło: profil FB Barbary Zangerl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum