25 lipca 2015 20:44

Andrzej Bargiel zjechał z Broad Peaku!

Sukcesem zakończyła się kolejna wyprawa Andrzeja Bargiela. Polak, dzisiaj, 25 lipca o godz. 11 czasu lokalnego stanął na szczycie Broad Peak, a następnie w 3 godziny dokonał zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika. To pierwszy w historii zjazd z tego szczytu!

Droga normalna na Broad Peak

Droga normalna na Broad Peak

Broad Peak (8051 m n.p.m.) to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. Wspinaczka i zjazd Andrzeja odbywał się drogą normalną.

Andrzej Bargiel i Dariusz Załuski rozpoczęli działania na górze na początku lipca. Po aklimatyzacji, m.in. noc w obozie trzecim na 6900 m, byli gotowi do ataku szczytowego.

Andrzej Bargiel podczas wspinaczki na Broad Peaku

Andrzej Bargiel podczas wspinaczki na Broad Peaku

Andrzej wyruszył z bazy 23 lipca rano ok. 5 czasu lokalnego. Początkowy plan zakładał szybkie wejście jednak fatalne warunki (silny opad śniegu i wiatr) wymusiły zmianę planów. Andrzej poczekał w obozie trzecim na poprawę warunków, by jak podaje RMF FM wyruszyć dzisiaj z obozu trzeciego o godz. 3 w nocy lokalnego czasu (o północy czasu polskiego). Około godz. 11 czasu pakistańskiego (godz. 8 rano w Polsce) samotnie stanął na szczycie.

Zjazd na nartach do bazy zajął mu w sumie trzy godziny, przez ok. 20 minut trawersował przedwierzchołek Rocky Summit. W międzyczasie, w obozie trzecim, Polak odpoczywał przez godzinę.

Brawo!

Mysza

 

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel, 27 lat, alpinista i skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W 2010 roku ustanowił niepobity dotąd rekord w biegu na Elbrus (5642 m), trasę pokonał w 3h i 23 min.  W 2013 roku rozpoczął realizację wieloletniego projektu „Hic sunt leones”. Wtedy wszedł i zjechał na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m). Rok później w rekordowym czasie (14h i 5 min) zdobył Manaslu (8156 m), a następnie również rekordowo szybko zjechał na nartach do bazy (zmieścił się w czasie 21h i 14 min).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum