14 lipca 2015 09:45

150 lat temu zdobyto Matterhorn! Triumf i tragedia

14 lipca mija 150. rocznica zdobycia Matterhornu, jednego z najefektowniejszych szczytów Alp. Szczytu-ikony, który do dzisiaj jest marzeniem wielu wspinaczy.

Matterhorn

Matterhorn od strony grani Hörnli

Matterhorn to jeden z najpóźniej zdobytych szczytów alpejskich. Wejścia na szczyt dokonał 14 lipca 1865 roku 7-osobowy zespół pod wodzą Edwarda Whympera. Z wybitnego wierzchołka piramidy Matterhornu opadają cztery granie: Lion, Zmütt, Furgen oraz Hörnli. Pierwszego wejścia dokonano właśnie tą ostatnią.

Zdobycie Matterhornu (rys. Edward Whymper , źródło: wikipedia)

Zdobycie Matterhornu (rys. Edward Whymper , źródło: wikipedia)

Niestety, sukces został bardzo drogo okupiony. W zejściu zginęło aż czterech członków ekspedycji (Michel Croz, Douglas HadowCharles Hudson i Francis Douglas). Do domu wrócili jedynie Peter Taugwalder (ojciec) i Peter Taugwalder syn oraz Whymper, którzy ocaleli dzięki zerwaniu się łączącej ich z pozostałymi liny.

Wypadek na Matterhornie (rys. Gustave Doré, źródło: wikipedia)

Wypadek na Matterhornie (rys. Gustave Doré, źródło: wikipedia)

Oto film rekonstruujący przebieg historycznego przejścia:

Firma Mammut na 150. rocznicę zdobycia Matterhornu przygotował wirtualną wycieczkę właśnie po drodze pierwszych zdobywców. A zatem rozsiądźmy się wygodnie, myszki w dłoń i w drogę :), zwłaszcza, że dzisiaj Matterhorn ze względu na rocznicę jest zamknięty dla wspinaczy.

www.project360.mammut.ch

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum