13 czerwca 2015 09:17

Plecak i torba na linę Black Diamond Stone Duffel 42 – na plus

Dwa w jednym, czyli połączenie plecaka wspinaczkowego i torby na linę. Rozwiązanie świetnie znane, w przypadku jednych modeli się sprawdza, w przypadku innych niekoniecznie. Stone Duffel marki Black Diamond, który miałam okazję przetestować w skałach, wypadł zdecydowanie na plus. Najważniejsze parametry plecaka / torby na linę? Objętość, funkcjonalność i wytrzymałość.

Stone Duffel 42 Black Diamonda (fot. wspinanie.pl)

Stone Duffel 42 Black Diamonda (fot. wspinanie.pl)

***

Torba na linę i plecak w jednym
Wymiary: 1,25 x 1,36 m
Pojemność: 42 L
Kolorystyka: złoto + czerń
Cena: 299 zł

Po pierwsze – konstrukcja i objętość

Prosto, klasycznie zaprojektowany plecak Stone Duffel, zwężający się ku dołowi (cenne, bo gwarantuje odpowiednie rozłożenie ciężaru na plecach), ma objętość 42 litrów. Według mnie idealny litraż. W sytuacji kiedy plecak ma spełniać podwójną rolę, a więc również torby na linę, pojemność 40 litrów to moim zdaniem minimum komfortu. Jesteśmy w stanie, bez uciążliwego upychania, zmieścić w plecaku wszystko co niezbędne. Do Stone Duffel spakujemy: linę, buty, woreczek, szpej (ekspresy, karabinki), uprząż, polar / kurtkę, rękawiczki / czapkę, wodę, gadżety typu plaster, chusteczki, portfel, przewodnik. Oczywiście Stone Duffel można potraktować również jako sam plecak, a linę nosić osobno. Też się sprawdza, zwłaszcza jeśli to partner niesie linę ;)

Wewnątrz torby znajdziemy oczywiście porządną, dużą płachtę o wymiarach 1,25 x 1,36 m, wyposażoną w dwustronny rzep i dwa uchwyty.

42 litry to idealna pojemność, na zdjęciu torba wypełniona  w połowie (fot. wspinanie.pl)

42 litry to idealna pojemność, na zdjęciu torba wypełniona w połowie (fot. wspinanie.pl)

Po drugie – funkcjonalność

I tu duży plus za praktyczne rozwiązanie, jakim są „usztywnione plecy”. Lekka, aluminiowa płytka / wstawka wyściełana miękką pianką rozmieszczona na całej długości pleców sprawdza się świetnie. Zdecydowanie poprawia komfort noszenia ciężaru, no i co najważniejsze buty, ekspresy etc. nie zostawiają odcisków na plecach, inaczej mówiąc – nie gniotą w plecy. Jest po prostu dużo wygodniej, niż w przypadku podobnej objętościowo torby, ale z “nieusztywnionymi” plecami.

O tym, że (ergonomiczna) konstrukcja Stone Duffel została dobrze przemyślana, świadczy też małe wycięcie w górnej części aluminiowej płytki, co poprawia komfort noszenia w okolicy szyi i głowy i jednocześnie ułatwia dostęp do rączki umieszczonej na górze plecaka.

Widoczne wycięcie na górze (fot. wspinanie.pl)

Widoczne wycięcie na górze (fot. wspinanie.pl)

Stone Duffel wyposażony został również w dwa rodzaje pasów; piersiowy i biodrowy. Niemniej nie są one niezbędne. Jeśli komuś przeszkadza dyndający pas biodrowy, może go schować do kieszonki umieszczonej w wewnętrznej części pleców. Ja osobiście nie miałam potrzeby ich używania. W plecach można schować również szelki i potraktować Duffel jako torbę.

Zamek od frontu na całej długości (odpinany z dwóch stron) zapewnia wygodny dostęp do głównej komory. Wewnątrz mamy dwie obszerne, zapinane kieszenie – jedną z siateczki, drugą normalną (a w niej nawet plastikowy uchwycik np. na klucze). Spokojnie zmieścimy w nich przewodnik, jedzenie, plaster, portfel etc. Wszystko to, czego nie chcemy mieszać ze sprzętem. Co istotne, przy zapakowanej torbie nie będziemy mieli większego kłopotu z dostaniem się do kieszeni. Dodatkowo, wewnątrz plecaka zostały wszyte dwie pętelki, na których można zawiesić np. ekspresy i karabinki.

Nie do przecenienia są uchwyty do przenoszenia torby pod skałą – dwie solidne, duże rączki na środku od frontu i jedna cieńsza (ale mocna) na górze.

Solidne uchwyty (fot. wspinanie.pl)

Solidne uchwyty (fot. wspinanie.pl)

Po trzecie – wytrzymałość

Torba Stone Duffel została bardzo solidnie wykonana, mimo że na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie lekkiej i raczej delikatnej. Tymczasem wyposażona została w porządny zamek i uchwyty do przenoszenia pod skałami. Szwy są mocne, a nylonowy materiał wydaje się być trwały (800d nylon, 1260d ballistic nylon).

Reasumując, Stone Duffel świetnie sprawdzi się na wyjazdy w skały i na bouldery. Także, co ważne, na dłuższych podejściach (vide konstrukcja pleców). Można też potraktować go jako zwykły plecak lub torbę.

***

Ocena (w skali od 1 do 6):

ESTETYKA – 6
WYKONANIE – 5
UŻYTKOWOŚĆ – 6 (skały, bouldery)

Najważniejsze w Stone Duffel:

  • optymalny litraż,
  • usztywnione plecy znacząco poprawiające komfort noszenia plecaka,
  • wytrzymały materiał i odporność na zniszczenia,
  • solidne uchwyty do przenoszenia pod skałami,
  • funkcjonalność.

Dorota Dubicka

O innych torbach i płachtach na linę marek SNAP oraz EB pisaliśmy niedawno tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum