16 czerwca 2015 09:55

Zabawa w Jengę na Ziemi Baffina

Amerykanie David Allfrey i Cheyne Lempe poprowadzili w maju nową drogę Deconstructing Jenga (VI 5.9+ A3+) na Great Cross Pillar w rejonie Sam Ford Fjord na Ziemi Baffina.

Great Cross Pillar z zaznaczoną linią drogi  “Deconstructing Jenga” (fot. Cheyne Lempe)

Great Cross Pillar z zaznaczoną linią drogi
“Deconstructing Jenga” (fot. Cheyne Lempe)

David i Cheyne rozpoczęli wspinaczkę 9 maja. W ścianie starali się wspinać zgodnie z motto polskiego zespołu Raganowicz-Tomaszewski „Wspinaj się każdego dnia”, co sprawiło, że drugi i trzeci dzień wspinaczki stal pod znakiem arktycznego huraganowego wiatru i temperatur poniżej -30°C.

Pierwsza część ściany to wspinaczka w kruszyźnie i licznych kominach. Dzięki doświadczeniu wyniesionemu z Yosemite wspinanie w rysach off-width w podwójnych butach zimowych było dla nich łatwiejsze. Od samego początku byli przytłoczeni ogromem ściany i złudną perspektywą. To co wydawało im się 30-metrowym odcinkiem, w rzeczywistości okazywało się 60-metrowym. Wrażenie, że stoją w miejscu było przytłaczające.

-  "The Nighttime Nibbler Bivy" - jeden z biwaków zespołu na Great Cross Pillar 600 metrów nad ziemią (fot. Cheyne Lempe)

– “The Nighttime Nibbler Bivy” – jeden z biwaków zespołu na Great Cross Pillar 600 metrów nad ziemią (fot. Cheyne Lempe)

David Allfrey na starcie do dziesiątego wyciągu na Great Cross Pillar (fot. Cheyne Lempe)

David Allfrey na starcie do dziesiątego wyciągu na Great Cross Pillar (fot. Cheyne Lempe)

Ponadto na dnie kominów stały wieże z misternie ułożonych bloków skalnych, jak w grze Jenga. Wspinaczka w tych formacjach zdaniem zespołu była dzika, unikalna i zabawna. Górna część ściany w przeciwieństwie do dolnej oferowała wspinaczkę w cudownym złotym granicie.

Cała akcja górska zajęła Amerykanom 10 dni. Wysoką na 1000 metrów ścianę przeszli w 18 wyciągach. Po wytyczeniu Deconstructing Jenga Allfrey i Lempe podjęli próbę wytyczenia kolejnej nowej drogi biegnącej na prawo od Deconstructing Jenga, ale po przejściu 400 metrów Allfrey został trafiony kamieniem w plecy i musieli się wycofać.

Wilan
źródło: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum