30 czerwca 2015 10:13

Action Directe – przejście nr 19 dla Juliusa Westphala

Jedna z najbardziej pożądanych 9a na świecie – Action Directe na Waldkopf Turm Wolfganga Güllicha z 1991 roku. Wydłuża się lista przejść słynnego frankenjurajskiego klasyka. W ubiegły czwartek drogę poprowadził 28-letni Niemiec Julius Westphal. Tym samym odnotowano przejście nr 19.

Julius Westphal na "Action Directe" (fot. Tom Thudium / Wild Climb)

Julius Westphal na “Action Directe”
(fot. Tom Thudium / Wild Climb)

Action Directe wciąż budzi wielkie emocje. Swój ślad na Waldkopf Turm, o czym pisaliśmy przy okazji tegorocznego przejścia Felixa Neumärkera, zostawiło wielu tuzów wspinania. A obok takich nazwisk jak choćby Koyamada, Graham, Ondra, Bock, Usobiaga czy Pou mamy też Polaka. W 2010 roku Action pokonał Adam Pustelnik. Odnotowano też najszybsze przejście w wykonaniu Alexandra Megosa w sezonie 2014 (notabene jedyne przejście Action Directe w 2014 roku).

Julius Westphal na "Action Directe"  (fot. Tom Thudium / Wild Climb)

Palczaste przechwyty na “Action Directe”
(fot. Tom Thudium / Wild Climb)

W dorobku Juliusa Westphala Action Directe jest trzecią 9a, ale z pewnością tą najcenniejszą. Niemiec ma za sobą dwa pierwsze przejścia dróg Aloha w Kronthal (2007) i Gegen den Strom w Buchholzfelsen (2014). Ostatnio poprowadził też I Bleed Black 11-/11 (8c+) Markusa Bocka na Schiefer Tod.

Action Directe ma 18 powtórzeń. Chyba najwyższy czas na pierwsze kobiece? ;)

Brunka
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum