25 czerwca 2015 11:30

16 lipca startuje III edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich

Do rozpoczęcia trzeciej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich pozostało nieco ponad trzy tygodnie (początek 16 lipca). Już teraz jednak widać, że biegi górskie zyskują na popularności, a ponad dwukrotnie większa liczba zgłoszeń w porównaniu do roku poprzedniego świadczy o tym, że impreza zyskuje na znaczeniu.

Tradycyjnie bazą główna i miejscem większości startów i najważniejszą metą jest Lądek-Zdrój, a Biuro Zawodów mieścić się będzie w pomieszczeniach Uzdrowiska Lądek-Długopole, Kinoteatrze i Domu Zdrojowym.

dolnoslaski-festiwal-biegow-gorskich-logo

Festiwal może tradycyjnie pochwalić się najdłuższą oficjalną trasą biegu Polsce – 240 km po wszystkich pasmach górskich Ziemi Kłodzkiej, przez 7 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski – w sumie ponad 8000 metrów przewyższenia. Liczba potwierdzonych startujących przekracza 100 osób i już jest większa niż rok temu.

Przypomnijmy, że rekordzistą trasy jest Paweł Dybek, który w 2014 roku pokonał ją w 30 godzin i 35 minut.

Nowością w tym roku jest trasa 65 km – Ultra Trail. Rozpocznie się w sobotę, 18.09 o świcie (6:00). 250 zawodników pobiegnie najpierw w kierunku Gór Bialskich, by zaraz zawrócić do Lądka, następnie popędzić Górami Złotymi do Złotego Stoku, by znowu – tym razem już ostatecznie – wrócić do Lądka-Zdroju.

Największym zainteresowaniem cieszy się trasa Złotego Półmaratonu – 21 km. Tutaj limit zgłoszeń (350) się już wyczerpał, lista rezerwowa wciąż się wydłuża, organizatorzy czekają na potwierdzenie chęci udziału poprzez wpłatę wpisowego od wszystkich uczestników.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. Piotr Dymus)

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. Piotr Dymus)

Najkrótsza trasa – 10 km – Trojak Trail jest biegiem charytatywnym, z którego cały zysk zostanie przekazany dla Zakładu Leczniczo – Opiekuńczego w Piszkowicach, w którym przebywają nieuleczalnie chore dzieci. Oprócz biegu odbędzie się również piknik charytatywny, w trakcie którego odbędzie licytacja przedmiotów podarowanych przez naszych darczyńców – sportowców, himalaistów, podróżników.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to nie tylko bieganie. To również filmy, spotkania z gwiazdami, warsztaty i kiermasz regionalny. Dla dzieci przewidziane są pokazy i atrakcje w postaci specjalnej edycji zawodów biegowych.

W zawodach weźmie udział wiele gwiazd świata sportu, polityki i kultury. Marcin Świerc, Magda Łączak, Paweł Dybek (wszyscy Salomon Suunto Team Poland) pobiegną dla Piszkowic i będą gośćmi spotkań. Gediminias Grinius z Litwy (Inov8) i Jokin Lizeaga z Hiszpanii (Inov8/Ternua) pobiegną Złoty Maraton. Nasz wybitny himalaista Piotr Pustelnik pobiegnie w półmaratonie, podobnie jak baskijski himalaista Alex Txikon, a Wojtek Grzesiok spróbuje swoich sił w Super Trail 130 km.

Świat innych dyscyplin sportowych będą reprezentować Tomasz Sikora – biathlonista i Rafał Kubacki – judoka.

Swój udział w Trojak Trail zapowiedział też Borys Budka – Minister Sprawiedliwości i Cezary Przybylski – Marszałek woj. Dolnośląskiego.

Oprócz oficjalnych rankingów na poszczególnych trasach organizator przewidział również te nieoficjalne – choćby taki, że aktualnie miastem, które ma najwięcej kilometrów do „wybiegania” – czyli jego mieszkańcy w sumie pokonają największy dystans – jest Wrocław przez Warszawą i Poznaniem. Albo taki, że Klubem, który wystawił największą liczbę zawodników jest LKS Iskra Jaszkowa przed Nysa Biega i KB Maniac Poznań.

Strona internetowa zawodów: www.dfbg.pl

Główni sponsorzy: Salomon, Suunto, Buff, Etixx.

Do zobaczenia na festiwalu!

Maciej Sokołowski
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum