28 maja 2015 09:13

Sébastien Bouin przechodzi głośną Chilam Balam 9b

O tym, że Sébastien Bouin preferuje długie, wybierające linie pisaliśmy już wielokrotnie. 40-, 50-metrowych dróg i to w stopniu 9a lub 9a+ ma już całkiem sporo, w tym choćby tegoroczną Playboy rode sans complexe w grocie Lubéron. Ostatnie przejście Francuza przebija jednak wszystko, co udało mu się do tej pory zrobić. Bouin powtórzył mianowicie Chilam Balam 9b w Villanueva del Rosario (niedaleko Malagi).

Sébastien Bouin (fot. Pierre Délas)

Sébastien Bouin (fot. Pierre Délas)

W tym miejscu kilka słów o historii słynnej drogi. O Chilam Balam głośno było już od samego początku, a to za sprawą jej autora Bernabé Fernándeza. Przejście ponad 80-metrowego giganta (ponad 200 przechwytów) od samego początku wzbudzało kontrowersje. Pojawiały się wątpliwości, czy aby na pewno Bernabé poprowadził drogę. Zrobienie w tamtym okresie tak trudnej linii – Chilam powstała w lipcu 2003 roku i wyceniona została autorsko na 9b+[!], wydawało się czymś absolutnie kosmicznym. Tymczasem na pytania środowiska o dowody na przejście drogi jej autor milczał.

Patrz: Chilam Balam – historia zaginionego asekuranta, ale nie tylko.

Czy Sébastien Bouin zrobił trzecie czy drugie przejście – pewnie nigdy się tego nie dowiemy, co podkreśla zresztą Adam Ondra. Przypomnijmy, że Czech poprowadził Chilam Balam w 2011 roku stawiając przy drodze 9b, a w udzielonym nam wywiadzie powiedział między innymi:

(…) Spotkałem Bernabe. Wydaje się być raczej nieśmiałym facetem, a nie zadufanym, przechwalającym się kolesiem. Nie chcę komentować faktu, czy zrobił tę drogę czy nie. Istnieje szereg znaków zapytania, dlatego waham się, czy mu wierzyć. Jednak możliwe, że ją zrobił, tego nie wiem. Nigdy nie poznamy prawdy. Natomiast wiemy na pewno, że droga jest, że da się ją zrobić, i że jest piękna.

Adam Ondra na Chilam Balam:

Sébastien Bouin należy do ścisłej czołówki francuskich wspinaczy (a jak wiadomo, potencjał francuskiej kadry jest naprawdę wyjątkowy). Chilam Balam to kolejny przełom w karierze Francuza, poprzednim ważnym momentem było przejście w 2012 roku pierwszego 9a+ (La Madone w grocie Lubéron).

Brunka
źródło: www.kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum