15 maja 2015 19:05

To tu ještě nebylo XIIb – trzecie przejście dla Felixa Neumärkera

Felix Neumärker dokonał trzeciego przejścia najtrudniejszej drogi czeskich piachów – To tu ještě nebylo XIIb (ok. 9a), linii poprowadzonej przez Adama Ondrę w Labaku.

Felix Neumärker na "To tu ještě nebylo" XIIb (fot. Ondra Benes)

Felix Neumärker na “To tu ještě nebylo” XIIb (fot. Ondra Benes)

Drogę jako pierwszy poprowadził w 2012 roku Adam Ondra, i jest to pierwsza i jak na razie jedyna XIIb (ok. 9a) w czeskich piachach. Fakt ten podkreśla nazwa – To tu ještě nebylo (‘tego tu jeszcze nie było’). Ale historia drogi jest bardziej skomplikowana…

Ten kawałek skały kilka lat przed prowadzeniem Ondry ubezpieczył ze zjazdu niemiecki wspinacz. Zapomniał jednak o twardych regułach panujących w rejonie, które nakazują wytyczanie dróg od dołu i nie ingerowanie w rzeźbę (poprawiono dwa chwyty). Ringi zostały wycięte…

Tak oczyszczoną połacią skały zainteresował się Ondra Beneš. Zdołał wbić od dołu trzy przeloty, ale utknął. Z pomocą przyszedł sam Adam Ondra. Przedarł się przez teren, który zatrzymał Beneša, wbił kolejny przelot i doszedł do piku.

Pierwszego powtórzenia drogi dokonał w ubiegłym roku Alex Megos.

Felix Neumärker zadowolony z prowadzenia (fot. Ondra Benes)

Felix Neumärker zadowolony z prowadzenia (fot. Ondra Benes)

Trzecim zdobywcą powietrznej (wystarczy na filmie zobaczyć wyjście nad ostatni przelot) To tu ještě nebylo jest Felix Neumärker. Niemiec ma na swoim koncie m.in. słynną La Ramblę 9a+, czy frankenjurajski ekstrem Coronę 11+.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum