18 maja 2015 07:39

Dean Potter nie żyje

Dean Potter, jeden z wielkich amerykańskiego i światowego wspinania, zginął w wypadku podczas skoku BASE.

Dean Potter (fot. deanpotter)

Dean Potter (fot. deanpotter)

W wypadku zginął również drugi skoczek – Graham Hunt. Wypadek miał miejsce w Yosemite w sobotę, 16 maja. Potter i Hunt wystartowali z Taft Point (punkt widokowy naprzeciwko El Capitana). O godzinie 21, gdy nie skontaktowali się przez radio zostały zaalarmowane służby Parku. Poszukiwania, w których wzięło udział 100 osób rozpoczęto następnego dnia rano. Zwłoki skoczków zostały odnalezione przez helikopter.

43-letni Potter to jeden z najwybitniejszych amerykańskich wspinaczy. Ma na swoim koncie wyjątkowe przejścia w Yosemite i Patagonii, także solowe. O wspinaczkowych dokonaniach Pottera przeczytacie w obszernym artykule: Dean Potter – gwiazda V KFG:

Ameryka usłyszała o Deanie Potterze w 1998 roku, kiedy „Climbing” opublikował news o lokalsie, który w okolicach Moab (stan Utah) wyraża bunt przeciwko spitowaniu pięknych linii miejscowych rejonów, pokazując, że można „inaczej”. Owo „inaczej” oznaczało w tym przypadku żywce na drogach – często robione „od dołu”, bez rozpoznania linii ze zjazdu. W ten sposób Potter powtórzył, a także wytyczył (!) kilka linii o trudnościach, przekraczających 5.13 (7c+) w rejonie Mills Creek.

Potter był też wybitnym skoczkiem base i wingsuite, slacklinerem. Specjalistą od łączenia sportów ekstremalnych. Przypomnijmy, że był prekursorem freebase, i dodajmy jednym z nielicznych ludzi uprawiających tę wymagająca dyscyplinę łączącą wspinanie solo i base jumping.

Potter wielokrotnie balansował na krawędzi ryzyka, w tym krótkim filmie, nakręconym dwa lata temu mówi o swoim podejściu do śmierci.

Jego śmierć to ogromna strata dla amerykańskiej społeczności wspinaczkowej.

Mysza

Źródła: Climbing, ElCap Reportlatimes.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    RIP Dean Potter [20]
    Wczoraj zginal w Yosemite Dean Potter.

    18-05-2015
    jerrygwizdek