18 maja 2015 15:18

Albert Precht (1947-2015)

8 maja w wypadku wspinaczkowym na Krecie zginął Albert Precht, ważna postać w historii austriackiego wspinania.

Albrecht Precht

Albrecht Precht

Wypadek miał miejsce podczas zjazdu kilkuwyciągową drogą na ścianie Kapsawand w rejonie Pervolakia Gorge na Krecie. Precht wspinał się ze swoim wieloletnim partnerem wspinaczkowym, 68-letnim Robertem Joelli. Szczegóły wypadku nie są  jeszcze znane, ale wiadomo, że gdy nastąpiło odpadnięcie wspinacze zjeżdżali równolegle (na dwóch końcach tej samej liny). Zginęli od obrażeń poniesionych podczas upadku. Kolejny zespół zjeżdżający drogą stwierdził, że punkt zjazdowy był nienaruszony.

Albert Precht to bardzo ważna postać austriackiego wspinania. Swoją pierwszą drogę wytyczył w 1969 roku i jest autorem ok. 1000 nowych dróg, głownie w swoich rodzinnych stronach – na ścianach Hochkonig i Tennengebirge.

Miał bardzo tradycyjne podejście do wspinania, jego motto brzmiało “Powiedz spitom nie”. W takim stylu wytyczał drogi do trudności VIII+. Wspinał się także free solo i w tym stylu także wytyczał nowe drogi do VIII-! Znany był także z zaniżania trudności swoich dróg, zdarzało się, że jego V+ po powtórnym ubezpieczeniu były wyceniane na VII.

W 1972 roku z Georgiem Bachlerem dokonał szybkiego przejścia północnej ściany Les Droites. Ich czas, 13:30 godziny, był zespołowym rekordem do połowy lat 70. W następnym roku dokonał pierwszego przejścia 1200-metrowego południowego filaru Huandoy (Cordillera Blanca). W 1974 brał udział w ekspedycji Reinholda Messnera na Makalu (próba powtórzenia drogi słoweńskiej na południowej ścianie).

Po latach Precht ze względu na to, że jego nieubezpieczone drogi szły w zapomnienie postanowił je dobezpieczyć. Niestety, robił to przy pomocy kiepskiego sprzętu i w niebezpieczny sposób (np. wbijał tylko jeden przelot na stanowisku). Zarzucono mu przyczynienie się do śmiertelnego wypadku, gdy zjeżdżający zespół wyrwał stanowisko zjazdowe.

Wspinał się wytyczał nowe drogi w Omanie, Jordanii (Wadi Rum), Norwegii (Lyngen), na Korsyce oraz na Krecie. W ostatnich latach wydatnie przyczynił się do rozwoju wspinania właśnie na Krecie. Był także autorem przewodnika wspinaczkowego po tej wyspie.

Bernd Arnold powiedział o nim:

Albert był w naszych czasach jednym z najlepszych na świecie alpejskich wspinaczy, wrażliwy, delikatny i ciekawy człowiek, zawsze szukał nowych dróg i nowych stron życia.

Jego towarzysz w ostatniej wspinaczce to także bardzo ciekawa postać. Robert Joelli był policjantem i przewodnikiem górskim. Współtworzył European Police Mountain Guides Association i był jej prezesem.

Mysza

Źródła: BMC, bergsteigen.com 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Albrecht Precht [3]
    Albrecht Precht był uczestnikiem naszej katowickiej wyprawy na Nanga Parbat,…

    18-05-2015
    janusz majer