28 kwietnia 2015 11:59

Wieści spod Everestu – ewakuacja himalaistów z obozu 1 i 2 zakończona

Dobra wiadomość dotarła spod Everestu. Ewakuacja ok. 100 wspinaczy z obozów 1 i 2 do bazy została zakończona. Ta bezprecedensowa operacja udała się dzięki dobrej pogodzie i wielkiemu wysiłkowi pilotów.

Ewakuacja odbywała się obozu 1 – helikoptery latały non stop, zabierając na pokład jedynie 2 osoby naraz. Himalaiści musieli uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać w długiej kolejce. Jak piszą na swoim blogu uczestnicy wyprawy RMI liderzy różnych ekspedycji obawiali się czy nie dojdzie do scen przypominających ewakuację Sajgonu. Obawy były płonne – wszyscy stanęli na wysokości zadania i z pełnymi zrozumieniem sytuacji czekali na swoją kolej.

Ewakuacja z obozu 1 do bazy pod Everestem (fot. Elia Saikaly)

Ewakuacja z obozu 1 do bazy pod Everestem (fot. Elia Saikaly)

Jak informuje Elia Saikaly to nie koniec dramatycznych wydarzeń – do tragedii doszło w Icefallu, gdzie zginęła trójka Szerpów starających się naprawić zdewastowaną przez lawinę trasę przez ten niebezpieczny lodospad.

Uratowani z wyższych obozów himalaiści trafiają do bazy, gdzie zniszczonych jest ok. 60% namiotów i sprzętu. Większość dysponuje jedynie ekwipunkiem, który zabrali w plecakach z obozu. W bazie wciąż udzielana jest pomoc poszkodowanym, trwają prace nad zreperowaniem namiotów, organizowana jest dalsza ewakuacja. Trzeba jednak pamiętać, że w ruinie jest wiele domostw i dróg w rejonie Khumbu oraz innych częściach Nepalu. Zatem dotarcie do Kathmandu może zająć himalaistom wiele dni.

Ewakuacja z obozu 1 do bazy pod Everestem (fot. Elia Saikaly)

Ewakuacja z obozu 1 do bazy pod Everestem (fot. Elia Saikaly)

Skupiając się na wydarzeniach pod Everestem nie możemy zapominać, że do tylko drobny ułamek dramatu jaki spotkał Nepal. Władze podają, że liczba poszkodowanych osiągnęła już 10 000 ( w tym niestety aż 5500 zabitych), wciąż wiele osób jest zaginionych (również pod Everestem). Pomoc dla Nepalu organizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna – Klub PAH SOS.

Obraz zniszczeń w bazie pod Everestem (fot. Robert Schmidt/AFP)

Obraz zniszczeń w bazie pod Everestem (fot. Robert Schmidt/AFP)

25 kwietnia miało miejsce tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które spowodowało oberwanie się ogromnej lawiny na południowej flance Everestu z siodła pomiędzy Pumori i Lingtren. Lawina spadła na namioty bazy, w której przebywało około 1000 wspinaczy. Siła lodowo-skalnego żywiołu była ogromna. Kamienie niesione przez lawinę spowodowały najgroźniejsze obrażenia wśród przebywających w bazie wspinaczy.

Jak ciężkie chwile przeżyli wspinacze przebywający w bazie pod Everestem możemy zobaczyć dzięki filmowi opublikowanemu przez Josta Kobuscha, młodego niemieckiego wspinacza przebywającego w pod Everestem:

Sprocket
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum