26 kwietnia 2015 11:11

Uroczystość na Kasprowym Wierchu. Prezydent wręcza medale ludziom gór

Wczoraj na najbardziej znanym polskim szczycie odbyło się VIII Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu. Organizatorem tego wydarzenia, którego głównym punktem jest Msza Św. jest znany sportowiec, zwycięzca Rajdu Dakar, Rafał Sonik. Tym razem do grona pasjonatów dołączył Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Uroczystość wręczenia odznaczeń na Kasprowym Wierchu (fot. Łukasz Bobek / Gazeta Krakowska)

Uroczystość wręczenia odznaczeń na Kasprowym Wierchu (fot. Łukasz Bobek / Gazeta Krakowska)

Wizyta prezydenta miała dodatkowy miły charakter, wręczył on bowiem odznaczenia zasłużonym dla gór i sportu wspinaczom, przewodnikom i ratownikom.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie – odznaczony został Józef Nyka.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie polskiego narciarstwa uhonorował Józefa Rysulę; pośmiertnie – za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i za promowanie imienia Polski w świecie – Macieja Berbekę, który zginął podczas wspinaczki na Broad Peak w Karakorum, a także zmarłego dwa tygodnie temu himalaistę Janusza Kurczaba.

Relacja filmowa z uroczystości:

Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i krzewienia sportu prezydent odznaczył Franciszka Łukaszczyka; za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i promowanie imienia Polski w świecie – Janusza Gołębia, Kingę Baranowską, Tadeusza Łaukajtysa i pośmiertnie Tomasza Kowalskiego, który także zginął na Broad Peak.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu Złoty Krzyż Zasługi, po raz drugi, otrzymał Stanisław Chyc-Kuros.

Bronisław Komorowski podkreślił, że zaproszenie go wraz z małżonką przez ludzi gór na Kasprowy Wierch traktuje jako zaproszenie do kręgu przyjaciół ludzi gór. Prezydent poprosił również o wyrozumiałość tatrzańskie zwierzęta.

Wśród wydarzeń tego dnia na Kasprowym Wierchu znalazły się jeszcze: prezentacja “Ze szczytu Kasprowego Wierchu na szczyty światowego sportu”, wspomnienia o Janie Pawle II i wspólne zdjęcie uczestników na szczycie. Spotkanie zakończył pokaz filmu “Nasz Kasprowy” [Nagroda Publiczności na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim – przyp. red.].

Sprocket
Źródło: PAP, 24tp.pl

Więcej zdjęć ze VIII Spotkania Miłośników Kasprowego Wierchu znajdziecie w Gazecie Krakowskiej.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum