25 kwietnia 2015 11:33

Potężne trzęsienie ziemi w Nepalu. Lawina pod Everestem – update

Dziś nad ranem doszło w Nepalu do potężnego trzęsienia ziemi. Początkowo odczytano dane wskazujące na siłę 7,5 w skali Richtera, jednak w epicentrum leżącym około 210 km na zachód od Mount Everestu, sejsmograf odnotował jeszcze silniejsze wstrząsy (7,9). Skala zniszczeń w Nepalu jest ogromna. Ostatnie informacje mówią o ponad 1000 ofiarach trzęsienia ziemi.

Pod południową flanką Everestu zeszła potężna lawina. Członkowie kilku ekspedycji nie doliczyli się wszystkich swoich kolegów. Wszystko więc wskazuje na to, że mamy zaginionych. Niektóre media wspinaczkowe donoszą o 18 śmiertelnych ofiarach i wielu rannych.

Rejon Mount Everest z zaznaczonym epicentrum trzęsienia ziemi (fot. alltitudepakistan.blogspot.com)

Rejon Mount Everest z zaznaczonym epicentrum trzęsienia ziemi (fot. altitudepakistan.blogspot.com)

Według relacji Alexa Gavana, lawina uderzyła ze stoków Pumori (7161 m). Alex, jak pisze na Twitterze, musiał uciec ze swojego namiotu bazowego, by ratować życie. Według jego informacji wielu himalaistów w czasie zdarzenia znajdowało się na górze. Jego ostatni, komunikat (z godz. 18:00) brzmi dramatycznie:

Jest czas gdy trzeba działać i taki gdy można mówić. Teraz jest czas na to pierwsze. Teraz żadne oświadczenie nie możne przywrócić tych, którzy zginęli, i nie pomoże tym, którzy nadal są w pilnej potrzebie. Naszymi Aniołami Stróżami są teraz helikoptery, których spodziewamy się jutro, gdy pozwoli na to pogoda, jak i Ci, którzy opiekują tej nocy poszkodowanymi. Wszystkie inne słowa teraz oznaczałoby dla mnie brak szacunku dla wielkiego smutku i żalu. To jest czas na działanie.

Z docierających informacji wynika, że zniszczone zostały obozy – jedynka i dwójka oraz szlak przez Icefall. Wspinacze z ekip Daniela Mazura, IMG oraz Adventure Consultants zostali uwięzieni w jedynce ale nie ucierpieli w lawinie. Również w dwójce przebywa grupa wspinaczy z ekipy Alana Arnette.

O tym, że wszyscy uczestnicy wyprawy agencji Himalayan Experience są bezpieczni poinformował właśnie Russell Brice. Z tą agencją działają himalaiści z projektu 6summitschallange, m.in. Paweł Michalski i Jarek Gawrysiak.

Uspokajająca informacja nadeszła również od Mariusza Małkowskiego z wyprawy Fibaro Everest – nie odniósł on żadnych obrażeń w czasie lawiny i trzęsienia ziemi, a teraz pomaga poszkodowanym.

Według nepalskiego ministerstwa turystyki w bazie pod Mount Everest w wyniku lawiny zginęło 8 osób. Rannych jest co ok. 40 osób.

Relacja z BC pod Mount Everest:

Również na północnej stronie doszło do lawin i obrywu seraków, jednak na znacznie mniejszą skalę. Adrian Ballinger, który atakuje najwyższy szczyt świata od strony tybetańskiej zapewnia, że wszyscy są tam cali i zdrowi.

Jak donoszą na Twitterze Northmen PK i Ferran Latorre baza pod Makalu została zniszczona, na szczęście wspinacze są bezpieczni.

Kacper Tekieli, Piotr Turkot
Źródło: altitudepakistan.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum