Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo wysokogórskie
Ukazał się przewodnik „Narciarstwo wysokogórskie w Polskich Tatrach Wysokich” autorstwa Karola Życzkowskiego i Józefa Wali, zawierający wyczerpujące opisy „poza-boiskowych” tras w polskiej części Tatr Wysokich.
To już drugie wydanie tego przewodnika, pierwsze ukazało się w 2004 roku pod tytułem „Narciarstwo wysokogórskie w polskich Tatrach Wysokich”.
W nowym wydaniu uatrakcyjniono szatę graficzną, ale także dodano zjazdy, które zostały pokonane od momentu ukazania się pierwszego wydania. Autorzy wzbogacili przewodnik o wiele nowych fotografii lepiej ilustrujących opisywane trasy.
Ponieważ przewodnik jest także w dużym stopniu podręcznikiem skialpinizmu, znaleźć można w nim informacje o sprzęcie koniecznym do uprawiania tej dyscypliny sportu, rozdział poświęcony lawinom i innym zagrożeniom występującym na terenie Tatr Wysokich, rys historyczny i ciekawostki dotyczące opisywanych miejsc, obszerny wykaz literatury. Przewodnik posiada także angielski abstrakt.
Przewodnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.
Mysza
Karol Życzkowski – urodzony w 1960 roku, fizyk. Instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, przewodnik beskidzki, członek Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Narciarstwo wysokogórskie w Tatrach uprawia od 35 lat, ma za sobą 150 zjazdów w Tatrach, w tym większość opisanych w przewodniku. Zjeżdżał samotnie ścianą Piku Lenina, z nartami wychodził na Aconcaguę, Fudżi, Mont Blanc oraz wiele innych szczytów alpejskich. W latach 1988-89 prezes Sekcji Narciarskiej KW Kraków.
Józef Wala – urodzony w 1968 roku, geodeta. Taternictwo i narciarstwo wysokogórskie uprawia od zawsze. Zjeżdżał na nartach z Monte Rosy, Pic Roseg i wielu innych szczytów alpejskich. W latach 1993-97 prezes Sekcji Narciarskiej KW Kraków.
[…] źródło: wspinanie.pl […]