30 kwietnia 2015 14:07

Dani Arnold bije rekord Stecka na Matterhornie!

22 kwietnia Dani Arnold przebiegł w 1 godzinę 46 minut drogę braci Schmid na północnej ścianie Matterhornu. Szwajcar na tym alpejskim klasyku wykręcił czas o 10 minut lepszy od poprzedniego rekordu należącego do Ueli Stecka.

1100-metrowa droga Schmidów (TD+, M5, WI4) to wspinaczkowy klasyk Alp i tradycyjna część alpejskiej trylogii. Właśnie nią w 1931 roku bracia Franz i Toni Schmid zdobyli po raz pierwszy północną ścianę Matterhornu.

Północna ściana Matterhornu z wrysowaną drogą Schmidów (fot. Kacper Tekieli)

Północna ściana Matterhornu z wrysowaną drogą Schmidów (fot. Kacper Tekieli)

Droga obecnie jest przechodzona przez sprawne zespoły w ok. 10 godzin. W 2009 roku Ueli Steck czasem 1:56 ustanowił niesamowity rekord przejścia drogi, kończąc projekt Speedtrylogy zakładający pobicie rekordów czasowych na wszystkich trzech słynnych północnych ścianach Alp (Eiger, Matterhorn, Grandes Jorasses).

Dani Arnold w północnej ścianie Matterhornu

Dani Arnold w północnej ścianie Matterhornu

Nowy rekord Arnolda jest o 10 minut lepszy od poprzedniego – wynosi 1:46. Warto dodać, że Szwajcar wspiął się oryginalną linią drogi. Steck w 2009 roku biegł ją wariantem Pitelki z 1983 roku.

Dani Arnold

Dani Arnold

Dani Arnold idzie śladami swojego sławnego rodaka, To już drugi rekord Stecka pobity przez młodszego kolegę. W 2011 roku przebiegł o 20 minut szybciej słynną północną ścianę Eigeru, wykręcając czas 2h i 28 min…

Mysza

Źródło: mammut.ch
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum