27 marca 2015 07:28

W Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wondół Challenge

W weekend 21-22 marca w Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wondół Challenge 2015, którego organizatorem był Zarząd Główny GOPR i Fundacja Radan. Festiwal wsparła TATRA – sponsor GOPR od 2009 roku.

Publiczność

Publiczność

Już po raz piąty w Szczyrku spotkali się pasjonaci gór, wspinaczki oraz ratownicy górscy i himalaiści najwyższego światowego szczebla. Frekwencja dopisała – na imprezie pojawiło się prawie 900 gości. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął tradycyjny bieg po górskich stokach, w którym udział wzięli profesjonaliści: ratownicy GOPR oraz amatorzy – miłośnicy sportowych zmagań. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dyskusja na temat sportów freeridowych oraz pokazy ratownictwa górskiego z użyciem helikoptera.

Goście festiwalu spotkali się z Januszem Gołąbem – jednym z najbardziej utytułowanych polskich alpinistów i himalaistów. Gołąb był członkiem legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który w latach 90. dokonał serii najznakomitszych wspinaczek w historii polskiego alpinizmu, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na północnej ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie przejście drogi Piola-Ghilini na północnej ścianie Eigeru. Jest też pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I.

Janusz Gołąb

Janusz Gołąb

Podczas panelu „Góry kształtują siłę charakteru”, którego sponsorem była marka TATRA, Janusz Gołąb mówił m.in. o pokonywaniu kolejnych etapów w drodze na szczyty. Opowiadał też o tym, jak pasja i miłość do gór budowały jego osobowość. Szacunek, zaufanie i siła charakteru to cechy, które góry kształtują w człowieku. To do tych cech odnosi się marka Tatra, która – ze względu na swoje korzenie – jest nierozerwalnie związana ze światem gór.

Rekordową frekwencją cieszyły się spotkania ze znakomitymi himalaistami: Jackiem Berbeką i Jackiem Jawieniem oraz słynnymi już podróżnikami: zdobywczynią Korony Ziemi, redaktor naczelną polskiego wydania National Geographic Martyną Wojciechowską i Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy kajakiem przepłynął Atlantyk.

Jacek Jawień

Jacek Jawień

Aleksander Doba

Aleksander Doba

Festiwal okazał się wielkim sukcesem. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję Festiwalu Wondół Challenge.

Anna Godzisz

Zapisz się do naszego newslettera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum